Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ UĞUR BÖCEKLERİ

UĞUR BÖCEKLERİ

330
0

Uğur böceği dendi mi yüzümüzün aldığı ifade gülümsemedir. Böcekler içerisinde hem rengi hem de şekliyle ne­redeyse tek sevilen böcektir. Hiç kimse eline bir uğur böceği konsa irkilmez, aksine sevinir ve hemen bir dilek tutar. Peki, bu sevimli böceğin uğur getirdiği inanışının kökeni nedir, hiç merak ettiniz mi?

Uğur böcekleri son derece yararlı böceklerdir. Larvaları ve yetişkinleri, yaprak bitleri ve koşniller* gibi zararlı böcekleri büyük oranda yediklerinden biyolojik mücadelede kullanılırlar. Küçük gibi görünse de çok etkili bir faydası vardır bu durumun. Kim bilir, belki de insanlar bu yüzden onu uğurlu bulmuştur.

Uğur böceğinin, uğur, şans ve bereket getirdiği inanışının [ kökeni; Kuzey Avrupa’ya, İskandinavya’da mitolojik tanrı­ların yaşadığına inanılan çağlara kadar gider. Hıristiyanlıkla birlikte pagan kültüre ait bu inanış farklı bir versiyonla ya­yılmaya devam etti. Böceğin uğuruyla ilgili en bilinen rivayet şöyledir:

Zamanın birinde bahçeleri zararlı böcekler istila etmiş. İn­sanlar çaresizlik içinde zararlılarla nasıl mücadele edeceğini bi­lemezken uğur böcekleri ortaya çıkıvermiş. Bitkilere musallat olan ne kadar zararlı varsa hepsini yiyerek yok etmişler. İnsan­lık o günden sonra bu böceği uğurlu kabul etmiş…

Böcek kelimesi birçok insanda korkutucu duygular uyan­dırır. Bu genellemenin dışında kalan yegâne böcekler uğur bö­cekleridir. Adını duyduğumuzda veya kendini gördüğümüzde parlak kırmızılığı gözlerimizi alır. Oysaki uğur böceklerinin kırmızılığı doğada zehirli besinleri çağrıştırdığından düşman­ların uzak durmasına neden olur.