Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ Reyting nasıl ölçülür?

Reyting nasıl ölçülür?

287
0

İzlediğimiz diziler ya da filmler neye göre seçilir ya da ekranda takip ettiğimiz, bağımlısı olduğumuz dizilerin bir ölçütü var mı?

Televizyon, teknolojinin bizlere sunduğu ve (maalesef!) vazgeçilmezlerimizden biri hâline gelen bir üründür. He­men herkes ne yazık ki zamanının büyük bir kısmını televiz­yon başında geçirir; takip edilen diziler, futbol maçları, filmler, yarışma programlan… Aklımıza gelebilecek daha birçok türde ve tarzda yayınlar… Peki, izlediğimiz diziler ya da filmler neye göre seçilir ya da ekranda takip ettiğimiz, bağımlısı olduğumuz dizilerin bir ölçütü var mı?

Evet, var ve bu ölçüt televizyon kanallarının en büyük kaygısıdır; çünkü bir kanalda reytingi yüksek ne kadar çok prog­ram varsa reklam gelirlerini artırma imkânı da o kadar çoktur. O hâlde son dönemlerde güvenirliliğime ilgili büyük tartışma­lara yol açan reyting nedir, onu açıklayalım önce.

Reyting, izlenme payına göre değerlendirilen ve AGB tara­fından 1988 yılından beri gerçekleştirilen ölçme olayıdır. Yak­laşık 2.200 haneye yerleştirilen ve bizler tarafından bilinmeyen reyting ölçme cihazlar, o gece ya da o gün en fazla izlenen  programları liste hâlinde ortaya koyar ve bu işlemi yukarı da belirttiğimiz gibi AGB gerçekleşir. Adalet, konusunda bir belirleyicilik yoktur; ancak daha fazlasını gerçekleştirmek şu  an için mümkün değildir.

Reyting izleyiciyi etkileyen bir durum değildir. Takip eden kitleye  bir getirişi ya da faydası kesinlikle yoktur. Reyting ölçme  işleminin tek amacı, televizyon kanalları ve reklam şirketlerinin  işlerini kolaylaştırmaktır. Örneklemek gerekirse diyelim ki sürekli takip ettiğim bir dizi ve benim gibi bu dizinin milyonlarca takipçisi var. Reklam şirketleri araştırmalara başlayarak o dizinin kanalına reklam teklifi sunar ve böylece daha fazla kit leye bu şekilde hitap eder. Bunun yanı sıra televizyon kanalları yaptığı yayınların ne kadar başarılı olduğunu ve takipçileri olup olmadığın, bu sayede öğrenir. Buna bağlı olarak program devam eder ya da yayından kaldırılır.