Ana sayfa Köşe Yazarlarımız Guınness rekorlar kitabına nasıl girilir?

Guınness rekorlar kitabına nasıl girilir?

240
0

Guinness Dünya Rekorları, 2000 yılına kadar Guinness Rr- korlar Kitabı olarak bilinirdi. Dünyanın dört bir yanındı kırılmış çeşitli rekorların kayda geçirildiği bir kitaptır. Kitap en çok satan kitap serisi dünya rekoruna sahiptir. Ayrıca Ame­rikan kütüphanelerinden en çok çalınan kitap olma özelliğim taşır. Bu kitabın diğer ilginç yanı, 1950’lerde bir İrlanda ba­rında yazılmış olmasıdır. Rekorlar arasında dünyanın en uzun adamı, yaşayan en uzun kadın, en küçük köpek gibi rekorlar bulunur.

Sir Hugh’un fikirleri, bir araştırma ajansı işleten Norris ve RosS McWhirter’in daha sonra Guinness Rekorlar Kitabı adını a|acak olan kitabı derlemesiyle hayata geçti. İlk sayı 27 Ağustos 1955’de çıktı ve aynı yılın Noel’ine kadar İngiltere’de en çok satanlar listesinin başına yerleşti.

O zamandan bu yana Guinness World Records™ dünya rekorları alanında herkes tarafından bilinen global liderliği­ni sürdürüyor. Guinness World Records, anlaşılırlık ve ger­çekliğe yaptığı aynı yatırımla, dünya rekor bilgi bankasını toplayan, onaylayan, akredite eden* ve sunan tek girişim­dir.

Rekor Yönetim Ekibi, her Guinness Rekorunun doğru­luğunu ve güvenilirliğini garantilemek amacıyla son derece dikkatle izlemekte, tarafsızlığından ve dürüstlüğünden asla taviz vermemektedir. Bir olayın bir Guinness Rekoru ola­bilmesi için denenmesi, onaylanması ve en ufak bir şüphe götürmemesi gerekir. Örneğin; mutfak konusunda bir rekor kırıyorsanız bu rekorun ülkenizdeki sağlık kuruluşu tarafın­dan kabul edilmesi ve yine bu kuruluş tarafından yemeğin ağırlığının, içeriğinin ve yenilebilir olup olmadığının saptan­ması gerekir. Eğer rekor sportif bir alanda kırılmışsa o yarış­manın uluslararası olup olmadığının belirlenmesi ve yetkili bir hakem tarafından rekorun tanınması zorunluluğu vardır. Herhangi bir koleksiyon konusunda rekor söz konusu oldu­ğunda kitabın kurucuları uluslararası bir uzmanın görüşünü alırlar.

Rekor kategorileri ise şöyledir:

İlginç Özellikler

Doğal Dünya

Bilim ve Teknoloji

Sanat ve Medya

Modern Toplum

Gezi ve Taşıtlar

Sporlar ve Oyunlar

Kitabın kendisi bir rekortmen olmaya devam etmektedir. Yüz farklı ülkede ve 37 dilde 100 milyonu aşan satış rakamla­rıyla Guinness World Records™ dünyanın en çok satan telifli kitabıdır.