Ana sayfa GÜNDEM Kış hastalıklarına karşı doğal tedavi “Günay Baharat”ta

Kış hastalıklarına karşı doğal tedavi “Günay Baharat”ta

524
0

Kışa girerken doğal besinlerle bağışıklık sistemimizi güçlendirelim

“Hava sıcaklığının mevsim normallerinin altına düşmesi üzerine vatandaşlar, alternatif tıp ürünleriyle bitkisel ürünlerin satıldığı Günay Baharat’ta soluğu alıyor”

Polatlı’da mevsimsel değişikliklerin yaşanmasıyla oluşan hastalıklara karşı vatandaşlar bitkisel ürünleri tercih ediyor. Soğuk algınlığı ve grip başta olmak üzere astım, damar tıkanıklığı, karın ağrısı, mantar, öksürük, şeker, kalp, damar tıkanıklığı, tansiyon ve böbrek rahatsızlığı gibi hastalıklardan korunmak için bitkisel ürünler yok satıyor. Hava sıcaklığının mevsim normallerinin altına düşmesi üzerine vatandaşlar, alternatif tıp ürünleriyle bitkisel ürünlerin satıldığı aktarların yolunu tutuyor.

Kuşburnu, kekik, ıhlamur, tarçın ve zencefil…

Mevsimsel değişikliğin yaşanmasıyla grip, nezle, öksürük gibi enfeksiyon hastalıklarının önceden önlenmesi gerektiğini belirten aktar Hikmet Günay, “Mevsimsel değişikliğin yaşanmasıyla soğuk algınlıkları için özellikle kuşburnu, kekik, ıhlamur, tarçın ve zencefil bunların karışımıyla bir ürün elde ediliyor. Bu karışım soğuk algınlıklarına karşın direnç sağlıyor.

Bağışıklık sistemine çok iyi geliyor. Astım, bronşit, nezle ve grip algınlıklarına karşın bu bitkisel ürünler iyi geliyor. Bitkisel ürünlerde aynı zamanda hazır olan paketlerimiz de var. Ayrıca bizim hazırladığımız bitkisel ürünler var. Vatandaşlar soğuk algınlıklarına karşı bitkisel ürünlere yöneliyorlar. Bitkisel ürünler daha sağlıklı ve şifalıdır” dedi.

Aktar Hikmet Günay , “Kış aylarında soğuk algınlıklarından korunmak için en çok tüketilen bitkisel ürünlerimiz, ıhlamur, ada çayı, zencefil ve tarçın bu bitkisel ürünler en çok tüketilen ürünlerdir. En etkili bitkisel ürünler, zencefil, zerdeçal, tarçın ve çörek otu ve keçi boynuzudur. Bu ürünler bir arada bal ile karıştırılıp macun yapılıp yenilse, astım, bronşit ve nefes darlığına iyi gelir. Ihlamur çayı, papatya ve kuşburnu günde sabah ve akşam birer bardak tüketilse vücut direncine çok iyi gelir. Kış aylarında en çok tüketilen 15 çeşit bitkisel ürün var” diye konuştu.

Günay “Hastalıklardan böyle korunun”

Kış ayının gelmesiyle birlikte soğuk algınlığından kaynaklanan hastalıklar da çoğaldı. Özellikle kış aylarında vatandaşlar ilaç yerine bitkisel alternatif ürünleri tercih etmeye başladı.Polatlı da yıllardır bu mesleği başarı ile Baharatçı Hikmet Günay, kış ayında sağlığını zinde tutmak isteyen vatandaşlara kullanılması gereken bitkiler hakkında bilgiler verdi. 

Grip için bunları tüketin
Kışın özellikle grip hastalığının nüksettiğini ifade eden Hikmet Günay, “Grip için papatya, ada çayı ve zencefil kullanabilir. Karıştırarak da kullanabilir. Boğazlarında faranjit varsa da hatmi çiçeği ile ada çayını ikisini beraber kullanırsa faydası olur. Kızarıklığı tahrişi alır. Ilık suyla gargara da yapılabilir ve bunu içebilirler de. Öksürük için de zencefille balı karıştırarak tüketebiliriz. İster tozunu, ister yaşını kullanabilirler. Zencefilin bu zamanlarda, bu mevsimde biraz daha yaş olanını tüketmek daha faydalıdır. Yaş olanı bala rendeleyip içerisine bir miktar da limon sıkıp günde 3-4 kez yiyebiliriz. Tozunu da tüketebiliriz, çaya da katabiliriz. Ihlamura alternatif olarak da ada çayı, hatme çiçeği, zencefil, zerdaçal, kuşburnu, ibisküs biz bunların karışımına aslında kış çayı diyoruz. Bunları karıştırıp kullanabilirler” dedi.


Çocuklar için keçi boynuzu pekmezi
Küçük yaştaki çocuklarda görülen soğuk algınlığı hastalıkları için tavsiyelerde bulunan Günay, “Çocuklar için bu tarz ürünleri 2 yaşından büyüklere tavsiye ediyoruz. Çünkü Zencefil faydalıdır ama acıdır. Çocuklar için Keçi boynuzu pekmezi kullanılabilir ya da adayı içirilebilir” dedi.
Kışın özellikle en çok tercih edilen ıhlamurun artık talep görmediğini söyleyen Hikmet Günay, “Ihlamura çok talep olması ve kışın ıhlamurun toplama zamanındaki hava şartlarından dolayı fiyatı çok pahalı oldu. Bu da müşterinin alım gücünü etkiliyor. Önceden 100 gram 100 gram verirken şimdi 5 liralık 3 liralık satılıyor” şeklinde konuştu.

Her bitkinin bir özelliği var

Vatandaşların soğuk algınlığı gibi hastalıklarda doktora gitmesi gerektiğini de söyleyen Hikmet Günay, ilaçların bir çoğunun da bitkilerden oluşturulduğunun unutulmaması gerektiğini söyledi. Güney, “Hiç bir bitki boşu boşuna yaratılmamıştır. Her bitkinin bir özelliği vardır” dedi.

Hangi baharat neye iyi gelir?

Aromaları ile yemeklere lezzet katan baharatların sağlık için de sayısız faydası bulunuyor. Şeker ve kolesterol düzenlemekten, metabolizma güçlendirmeye, kanser hücrelerinin baskılanmasından tümörün küçülmesine katkı sağlayanlara kadar birçok farklı alanda fayda sağlayan baharatlar doğru kullanılmadığında ise sağlığı tehdit edebiliyor.

Zencefil

Antibakteriyel, antiviral, antienflamatuvar olarak kullanılan zencefil, çay olarak tüketildiğinde hamilelik dönemi bulantılarında kullanılabilecek en güvenilir çareye dönüşür. Zencefil çayı aynı zamanda uzun yolda ortaya çıkan mide bulantılarında da etkilidir. Antitümör etkisi sayesinde tedavisi zor olan kanser türlerinde doktora danışılarak tüketilen zencefil tümörün büyümesini baskılamaya yardımcı olabilir. Spor yapan kadınlarda kas ağrılarını ve adet dönemindeki ağrıları azalttığına dair çalışmalar bulunan zencefil solunum yolu hastalıklarında, öksürük, grip ve soğuk algınlığına birebirdir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Fakat kan basıncı ve şeker ile ilgili ilaç kullananlar için sakıncalı olabileceği unutulmamalıdır.

Tarçın hafızayı güçlendiriyor

Kan şekerini dengelemesiyle tanınan ve bu özelliği ile diyabetik hastalara önerilen tarçın bazı diyabet ilaçları ile etkileşime girebilir. Diyabet hastalarının tarçın kullanımı ile ilgili doktorlarına danışması önemlidir. Lösemide kanser hücrelerinin çoğalma riskini düşürür. Tarçın sakızı çiğnemek veya koklamak hafızayı güçlendirir, Alzheimer gibi hastalıklarda yardımcı olarak kullanılabilir.

Zerdeçal  Osteoporoza(kireçlenme) karşı koruyor

Zencefil ailesinden olan ve Hindistan safranı olarak da bilinen zerdeçalın kullanım alanları da safranla benzerlik gösterir. Antienflamatuvar, antioksidan, antitümör özellikleri olan zerdeçal Alzheimer gibi hastalıklarda kullanılır.

Kolon, prostat, pankreas, meme kanserlerinde tedaviye ek olarak kullanılabilir, ancak öncesinde hekime danışmak önemlidir. Artrit, pankreatit, enflamatuvar bağırsak hastalıklarında ağrıyı azaltıcıdır.

Karanfil

En çok diş ve diş eti hastalıklarına önerilen karanfil, lokal anestezik olarak da kullanılabilir. Ağız kokusu için son derece etkilidir. Siyah noktalar, sivilceler, cilt lekeleri için birebirdir. Baharat ve çay olarak tüketilmesi önerilen karanfil, yağ olarak tüketildiğinde yarardan çok zarara neden olan bir ürüne dönüşebilir.

Karanfil yağı;

Mutlaka bir uzmana danışılarak kullanılması gereken karanfil yağı; direkt olarak içilmemeli, cilde sürülmemeli ve seyrelterek kullanılmalıdır. Çocukların kesinlikle kullanmaması gereken karanfil yağı mide ve bağırsakta dönüşü olmayan ciddi yan ektilere neden olup vücutta tahribat yaratabilir.