Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ Deniz tutması nasıl önlenir?

Deniz tutması nasıl önlenir?

278
0

Deniz taşıtlarına binen birçok kişiyi özellikle dalgalı ha­valarda deniz tutar. Deniz tutmasının nedeni, dalgaların etkisiyle geminin ya da teknenin sallanması ya da belli bir eğim kazanmasıdır. Belirtileri; baş dönmesi, renk sararması, soğuk ter ve kusmadır.

Deniz tutması, denge organı iç kulağın labirent kesiminin sallantıdan etkilenmesi sonucunda oluşur. Başın, merkezkaç kuvvet ve yerçekimine göre değişik bir durum alması bu or­ganı büyük ölçüde etkiler. Ayrıca vücudun, bütünüyle hareket hâlinde bulunduğu yönden başka yöne çevrilmesi de önemli bir denge kaybına neden olur.

Deniz tutmasının kesin bir tedavisi yoktur; ancak bu sallan­ma durduğunda rahatsızlık ortadan kalkar. Kesin olmamak­la birlikte alınacak bazı küçük önlemlerle rahatsızlığı asgari­ye indirmek mümkündür. Bunlar içinde en etkilisi kuşkusuz bazı sakinleştirici ve bulantıyı önleyici ilaçlardır. Yine geminin Güneş enerjisinden yararlanan tasarımlar, çok az daha enerji  kullanmak suretiyle konfor sıcaklığı ve ışık seviyesinin elde edilmesini hedefler. Bunlar pasif güneş enerjisinde oldu­ğu gibi soğuk ortamlarda daha fazla güneş ışığı ile sıcak su elde edilmesi şeklinde ya da aktif güneş enerjisinde olduğu gibi pompa ve fanlar kullanarak sıcak ve soğuk havanın (ya da sı­vını”) yönlendirilmesi şeklinde de olabilir. Seralar da bir çeşit güneş  mimarisi örneğidir.