Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ Bazı bitkiler neden et yer?

Bazı bitkiler neden et yer?

287
0

Belgesel takipçileri; elleri, kolları ve ağızları olmadığı hâlde yakaladıkları böceklerle beslenen bitkilere muhakkak denk gelmiştir. Olağanüstü böcek yakalama başarısı gösteren bu bit­kilerin özel av teknikleri merakla izlenir. Böcek yiyen bitkiler olarak da adlandırılan bu bitkilerin yaprakları böceği yakalayıp sindirebilecek özellikte bir yapıya sahiptir, ibrik otu ve sinek­kapan, en çok bilinen böcek yeme özelliğine sahip bitkilerdir.Peki, bu bitkiler neden böcek yerler?

 özellikle incelendiğin­de bu tür bitkilerin besin bakımından fakir topraklarda yaşa­dığı görülür. Yaşadıkları ortamdan alamadıkları azotu, yakala­dıkları böceğin proteinini sindirerek kullanırlar. Elbette ki bu, onların böcek avlamadan yaşayamadıkları anlamına gelmez ancak bu durumda gelişimleri çok daha yavaş olur. Ayrıca bit­kilerde gözlemlenen bu hareket bilinçli değil, tamamen basit turgor* prensipleriyle gerçekleşir.

Et obur terimi daha çok hayvanlar için kullanılan bir terim yanında günümüzde etle beslenen etobur yap,da alt, bitki çeşidi bulunur. Etobur olan bu bitkiler,  gerçek bitkiler gibi tüm özelliklere ve donanımlara sahip- Ji- Fotosentez de yapabilen bu canlılar yukarıda belirttiği topraklardan alamadıklar, bazı mineraller için Ekleri tüketirler. Çoğu etobur bitki sulak, bataklık özelliği gösteren, toprağı Erlerde yaşar. Bazı özelleşmiş türleri ise kayalık ve kurak *r|ere adapte olmuştur. Bu bitkiler alamadıkları mineralleri Silmek için bazı değişimlere de uğramışlardır. Diğer bitkiler I l iletim demetlerine sahip, yeşil ve çiçekli bitkilerdir, çiçekleri cezbetmesi açısından son derece renkli ve güzel kokuludurlar. Böceksiz bir yaşam gelişimleri için oldukça az değerlidir ve sağlıklı büyümeleri için bir engeldir. Bitkiler pro­tein yapımı için gerekli azotu ve hücre duvarı için gerekli kal­siyumu sağlayabilmek için bu tür bir besin alma evrimleşmesi geçirmişlerdir. Çekirdeğin yapısına katılan fosfatı ve klorofil için gerekli demiri de sağlayarak yaşamsal faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde devam ettirip neslini sürdürebilirler. İşte bu bitkilerden bazı örnekler:

Sinekkapan: Bu bitki etobur bitkiler arasında en çok bili­nendir. Yapraklan saniyenin onda biri hızında açılıp kapana- bilme özelliğindedir. Çanak benzeri yapraklan olan, cazibeli kokuya sahip bir bitkidir. Yapraklarının yüzeyi tüycuklerle kaplıdır ve canlı, bu yüzeye konduğu anda hızlıca kapanır ve içeride hapsolur. Bu bitkilerin saniyede 200 kere kanat çırpabilen sinekleri kaslı yapıya sahip olmamalarına rağmen nasıl W manevrayla içeriye doğru hapsettiği hâlâ bilim insanları için merak konusudur.

Suibriğigiller: Nepenthes türü olan bu bitkilerin yaprakların , dibinde su bulunan bir tüp şekline sahiptir. İçi sindirim sıvısıyla dolu sürahiye benzer bu bitkiye yaklaşan canlılar kaygan yüzeyden dolayı tutunamayarak kayar ve bu sıvı içerisinde bo­ğulurlar. içi sindirim sıvısıyla dolu bu tuzaklar kısa sürede si­neklerin hareketsiz kalmasına neden olur. Ağdamsı ve mumsu bir yapıya sahip bu sıvının içeriği ise tam olarak bilinemiyor.

Sürahi Şeklindeki Etobur Bitkiler: Tıpkı sürahi gibi üst­te uzun bir boyuna, altta ise balonsu su haznesine sahiptirler. Üst kısma gelen böcek ne kadar çırpınsa da boyundan aşağıya doğru kayar ve balonsu haznede salgılanan enzimler tarafından sindirilir. Daha çok küçük böcekleri yiyebilen bu grup bitkile­rin içinde bir de Raja adında, küçük fare ve bazı kertenkeleleri de yiyebilen büyük bitkiler vardır.

Böcek Kâğıdı: Yapraklan üzerinde tüylere sahiptir ve bu tüyler böcekleri cezbeden parlak yapışkan sıvı salgılarlar. Bu tur içerisinde gökkuşağı bitkisi özellikle çöllerde yaşar.