Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ Piyanonun tuşları neden siyah ve beyazdır?

Piyanonun tuşları neden siyah ve beyazdır?

313
0

Piyano kelimesi İtalyanca, güçlü ve hafif sesli klavsenden gelir. Peki neden piyanonun tuşlarının neden siyah beyaz olduğunu merak ettiniz mi ? Bugün size bu yazımızda piyanonun tuşlarının neden siyah beyaz olduğunu anlatacağım.

Pianofortc olarak adlandırılması da bundandır. Atası, klav­senden en önemli farkı, tuşa basarken uygulanan kuvvete göre çıkan sesin şiddetinin de aynı yönde değişken olmasıdır. İlk tuşu La-0, son tuşu Do-8 olma üzere toplam 88 tuştan oluşur.

Piyanonun atası olan klavsende beyaz tuşlara marş, siyah tuşlara ise feinte adı verilirdi. Bu tuşlar, klavyede aynı şekilde arka arkaya sıralanıyordu ama bazen ekonomik nedenlerle bu tuşlara farklı renkler de verildiği oluyordu. Abanoz rengi daha sık kullanılırken fildişi rengi ender olarak gündeme gelirdi. Bugünkü çağdaş piyanolarda ise beyaz tuşlar klavsenin üzerin­de yedişer yedişer sıralanır ve bir gamın notalarına tekabül eder (do, re, mi, fa, sol, la, si). Siyah tuşlar ise beşer beşer dizilir ve ara notalara karşılık gelir.

piyano 1700’lü yıllarda italya Floransada Bartolommeo Cristofori tarafından yapıldı. Cristofori’nin en büyük başarısı, piyanonun temel mekanik sorunu olan çekicin tellere vurması anında sesin çekicin etkisiyle sönümlenmemesi ve çekicin çok çabuk bir şekilde tellerden ayrılarak notanın yeniden çalınabil­mesi sorununa bir çözüm üretmesidir. Öldüğü 1732 yılına dek 20 civarında piyano üretti.

Fransız Marius’un bu çalgıya katkısı, tokmaklı klavseni bul­mak oldu. Saksonyalı Silbermann ise Schröter’in çekiç siste­mini geliştirdi ve Bach’ın da değerli öğütlerinden yararlanarak klavyenin tüm ses genişliğinde eşit bir ötüm elde etmeyi ba­şardı. Augsburg’da org yapımcısı Johann Anderas Stein (1728- 1792) Alman veya Viyana usülü denen mekanizmalı piyano­lar meydana getirdi. 1789’da Stein, ayrıntıları belirtmek için kullanılan dizliklerin yerine pedal koydu. Andreas ve torunu Johann Baptist Streicher (1796-1871), piyanonun yapısını (Beethoven’in arzusu üzerine) daha sağlamlaştırdı ve ikinci bir ötüm kapağı ekleyerek daha dolgun bir ses sağladı. Piyano sa­nayinin gerçek kurucusu Alman Zumpe’dir, kılavuzlu denen mekanik piyanoyu gerçekleştirdi. İlk düz piyanoyu, 1789’da İrlandalı William Southwell yaptı. Sebastian Erardebastian Erard 1822’de piyano yapım tekniğini geniş ölçüde etkileyen bir yenilik getirdi (ikili itme dilleri). Henri Pape, çapraz tel ve keçeli çekici buldu. James Thom, ekleme demir çatıyı kurdu. Bu çalgı, büyük bestecilerin en yakını olmuştur, dolayısıyla u Çalgı için verilen bestelerin sayısı ciltler tutar. “Piyanistler, ‘Ber Çalgıları çalanlara nazaran, çıkaracakları sesleri piyano rinde hazır bulurlar” gerekçesiyle küçük yaştan (altı-on) de-öğrenebilmek çalgılardan birisidir hatta günümüz- a a küçük yaşlara yönelik piyano eğilimi verilebilir.