Ana sayfa Köşe Yazarlarımız Ağız kokusu

Ağız kokusu

262
0

Ağız  kokusu birçok kişide bulunur ancak bazı kişilerde has­talık seviyesine ulaşmıştır. Ülkemizde Kulak-Burun-Boğaz uzmanlarına başvuran kişilerin %15’i ağız kokusundan şikâyetçi olmuşlardır. Nefes kokması daha çok erişkinlik döne­miyle birlikte başlar.

Nefes kokusuna neden olan faktörleri sıralayacak olursak:

1- Sinüzit, ateş, baş ağrısı, burun tıkanıklığı ve akıntısıyla beliren yüz sinüslerinin iltihaplanmasıdır. Yüz kemikle­rinin içindeki boşluklarda bulunan bu iltihap sarı veya yeşil renkte katı kıvamda genze akar. Bu da doğal olarak Hastanın nefesine kötü bir koku verir. Tedavisi ilk olarak medikal bir şekilde yani ilaç tedavisiyle iltihabın gide­rilmesi yoluyla olur. Eğer sinüzit ilerlemişse endoskopik sinüs cerrahisine başvurulur.

Diş  ve diş eti hastalıkları nefesimizin kötü kokmasına yol açar.

Mide ve bağırsak sistemimizdeki aksaklık sonucu oluşabilecek  hastalıklarda ağız  kokusu meydana gelir

4. Ağız bölgesinde bulunan bademciklerin iltihaplanması sonucu kötü  koku meydana gelir. Tedavi yolu ise bel aşamadan sonra bademciklerin alınmasıdır.

Yetişkin hastalarda çocuklara oranla daha ciddi boyutlu ağız kokusu olur. Ağız, boğaz ve alt solunum yollarında tümöre bağlı olarak nefes kokması olabilir. Bu, tümörün hızlı büyü­mesine uyum sağlayamayıp ölen dokuların yarattığı kokudur.

Bazen aldığımız besinlerden ötürü -sarımsak, soğan gibi- nefesimiz kokabilir. Bu tarz nefes kokularıyla diş fırçalayarak kolayca başa çıkabiliriz.

Görüldüğü üzere ağız kokusu ciddiye alınmalıdır; çünkü ağız kokusu ciddi bir hastalığın işareti olabilir. Ayrıca ağız ko­kusu insanlarla ilişkilerde sorun yaratabileceği için bir an önce tedavi edilmeye çalışılmalıdır.