Ana sayfa Köşe Yazarlarımız Alerji olmamızın nedenleri ?

Alerji olmamızın nedenleri ?

264
0

Bugün size neden alerji olduğumuzu anlatan bir yazı paylaşacağım.

Alerji, çoğu bireyin temas ettiğinde sorun yaşamadığı bir mad­deye karşı vücudun anormal duyarlılık göstermesi olarak tanımlanabilir. Dünya nüfusunun üçte biri değişik tip alerjilerle boğuşur. Bazı bilgilere göre insanların yaklaşık %30-35’i birçok alerjene yani alerjik tepkiye neden olan maddelere karşı hassastır.

Alerjiye sahip olmanın asıl nedeni konusunda bilim insan­ları henüz kesin ve tek bir sonuca ulaşamamışlardır. Bazılarına göre, alerjen hassasiyeti aileden geçer. Bazı bilim insanlarına göre ise herhangi bir hastalıktan ötürü bağışıklık sistemimizin zayıfladığı ve kendini savunamaz bir hâlde olduğu bir anda alerjenlerle temas edersek alerji geliştiririz. Bundan dolayı alerjenlerle mücadele edemeyip alerjik oluruz.

Alerjilere pek çok şey neden olur. En sık görülenleri küf, ev­deki toz akarları, bazı yiyecekler (fındık-fıstık, deniz ürünleri, yumurta, soya, süt vb.), ilaçlar (penisilin, lokal anesteziler), arı sokması gibi böceklerin zehridir.

Güçlü alerjik reaksiyon: Bu tip reaksiyon, vücudumu  uzun karşılattığı bir alerjene karşı şiddetli tepki  ve vücudumuzun tamamının bundan etkilenmesidir Gerçekten güçlü semptomlar, güçlü alerjik reaksiyonu ölümcül hale getirebilir. Reaksiyon kaşınmayla başlar ve kısa sürede hemen hemen tüm vücuda yayılır. Solunum yollarının tıkanması ve hatta boğulmayla sonuçlanabilir

Alerjiyle mücadele etmek için:

• Evimizi düzenli olarak elektrikli süpürgeyle temizleyelim ve deri. toplu tutalım.

Bazı  vitaminlerin alerjenlere karşı  dayanıklılığı arttırdığı bilinir. Yeterli miktarda A, C ve E vitamini alalım C vi­tamini alerjilere karşı mücadelede çok etkilidir. Güçlü bir antioksidan olmadı nedeniyle bağışıklık sisteminin fonk­siyonlarını hızlandırır. E vitamini, alerjilerin tedavisin­de etkin bir şekilde kullanılır; çünkü hücreler arası bağ­lantılarda fonksiyon gösteren güçlü bir antioksidandır. Alerjilerle mücadelede yardımcı olan pek çok madde ye­şil çayda bulunur.

• En önemli konu korunmaktır, bu yüzden bağışıklık sis­temimize dikkat edelim, özellikle sonbahar ve kış ayla­rında. Herhangi bir hastalık nedeniyle bağışıklık sistemi­miz zayıfladığında alerji yaratabilecek alerjenlerle temas etmemeye çalışalım.