Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ Buzlanmış yollara neden tuz dökülür?

Buzlanmış yollara neden tuz dökülür?

362
0

Tuz yaşamsal öneminden ötürü çok iyi bilinen ve gün­lük olarak sık kullanılan bir mineraldir. İnsanın tuzu ne zaman kullanmaya başladığı kesin olarak bilinmese de tuzla  tanışması oldukça eskiye, M.ö. 10000 yılına gider. Mutfak raflarımızın demirbaşı konumunda olan tuz, doğa­nın çetin koşullarıyla mücadele etmemizde de çok etkili bir öneme sahiptir. Özellikle kışın çok kar yağışı olan bölgede yaşayanlar, karayolları görevlilerinin yollardaki buzlanmayı gidermek için tuz kullandıklarını bilir. Peki, tuz bunu nasıl sağlar ?

Tuz satıldığı gibi suyun içinde şeker gibi erimez dolayısıyla  bunun içme girince onu çözer. Buz çözüldüğünde tuz olduğu gibi kalır ve o su tuzlu su olduğundan erime noktası saf sudan daha düşük olur.

buzlanmış yollara tuz döküldüğünde tuz önce buzla çözümlenerek  bir buzlu su tabakası oluşturur ve bu çözeltinin donma noktası düşük olduğundan sıfırın altındaki sıcaklık­larda bile donmadan kalabilir. Günümüzde ABD’de üretilen tuzun %45’i yollardaki buzun eritilmesinde kullanılır.

Bilindiği üzere su, sıcaklığı sıfır dereceye varınca donar. Suya tuz ilave edilerek bu donma sıcaklığı da düşer. Suya %10 tuz eklendiğinde donma sıcaklığını -6 dereceye indirir. %20 tuz karıştırıldığındaysa -16 derecede donar; ancak yolun veya bu­zun ısısı -16 dereceden de azsa artık tuzun erimede pek etkisi olmaz, sadece buzun üstünde kalarak tekerleklerin kaymasını azaltabilir.