Ana sayfa GÜNDEM 24 Kasım Öğretmenler Çelenk Sundu

24 Kasım Öğretmenler Çelenk Sundu

498
0

24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama programı kapsamında dün İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce, Kaymakamlık Atatürk Anıtı önünde çelenk sunma töreni gerçekleştirildi.

24 Kasım Öğretmenler günü etkinlikleri ilçemizde dün itibariyle saatlerinde başladı. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Çelengi, Kaymakamlık önünde Atatürk Anıtına sunuldu. Törene; İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Fatih Gülen , Milli Eğitim Şube Müdürleri, Okul Müdürleri ve öğretmenler , Siyasi parti ilçe başkanları  katıldı. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Çelenginin sunulmasının ardından tören, saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile devam etti.

Sınırlı sayıda katılımcı ile program düzenlendi

24 Kasım 2020 Salı günü saat 14.00’da emekli öğretmenlere hizmet şeref belgelerini vermek üzere 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri İlkokulu Konferans Salonu’nda sınırlı sayıda katılımcı ile program düzenlendi. Programa Kaymakam Murat Bulacak , Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Polatlı  Cumhuriyet Başsavcısı Musa Çataloğlu ,kurum müdürleri, belediye meclis üyeleri öğretmenler  ve öğrenciler katıldı.

Kaymakam Murat Bulacak programda günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yaptı. Bulacak konuşmasında şunları söyledi: “Öğretmenler bir toplumun aklı ve kalbidir. Toplumu kucaklayan, erdemli ve ahlâklı nesillerin yetişmesi, öğretmenlerimizin üstün gayreti ve başarısıyla mümkündür. Şüphesiz asıl başarı “güzel ahlâk”tır. Başarılı bireyler yetiştirmenin yanında, hatta ondan da önemlisi; değerlerimizle kuşanmış, birbirine ayna olan, vicdanını kendi üzerine gözcü koyan nesillere şekil vermek ancak öğretmenlerimizin eliyle olacaktır. Nitekim Başöğretmen Atatürk’ün öğretmenliği “irfan ordusu” şeklinde nitelendirmesi aynı bakış açısını ifade etmektedir.

Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere görevi başında şehit olan öğretmenlerimiz ve ebediyete irtihal etmiş kıymetli öğretmenlerimizi de rahmet ve minnetle anıyorum. Görevlerini hakkıyla yerine getirmiş, ülkesine ve milletine hayırlı nesiller yetiştirmiş, bugün emekliliğini yaşayan öğretmenlerimize de hayırlı, sağlıklı, mutlu ve uzun ömürler diliyorum”dedi.

Hizmet Şeref Belgeleri verildi

15 Temmuz Demokrasi Şehitleri İlkokulu Konferans Salonu’nda yapılan salon programından Hatice Mevlüt Yılmaz Ortaokulu sorumlu oldu.  Günün anlam ve önemini belirten konuşma İlçe Milli Eğitim Müdür vekili Fatih Gülen tarafından yapıldı. . Günün anlam ve önemini belirten şiirler, Hatice Mevlüt Yılmaz Ortaokulu ve Şehit Yaşar Çetinkaya Ortaokulu tarafından belirlenen öğrencilerce okundu. Görevlerine yeni başlamış ve stajyerlikleri bitmiş öğretmenlerin yemin törenleri yapıldı. Emekli öğretmenlere Hizmet Şeref Belgeleri verildi.

Günün anlam ve önemini belirten konuşma İlçe Milli Eğitim Müdür vekili Fatih Gülen şunları söyledi: “ Millet mekteplerinin açılışı ve Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım 1881 yılından beri  Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.Bugün tüm öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık, unutamadıklarını gösteren bir gündür.

“Bilgi kaynaklarını öğreten değerlendirme alışkanlığı kazandıran bir kişidir, öğretmen”

Öğretmenlik, insanlık tarihinin en önemli ve ölümsüz mesleğidir. Öğretmen, insanların kendi ayaklan üzerinde durmasını sağlayan, yaşamları boyunca kendilerine gerekebilecek bilgileri kazanmalarına yardımcı olan ve topluma arkasını dönmeden toplumun sürekli önünde giden bir gönül eridir. Bundan dolay, da karşısına çıkabilecek zorluklar yıldırmayacaktır, yıldırmamalıdır. Her işi bilen, her işi yapan, bilgi deposu olmak  yerine; bilgi kaynaklarını öğreten değerlendirme alışkanlığı kazandıran bir kişidir, öğretmen.  Yeri doldurulmaz öğretici eserine kıymet biçmen varlık, kendini tüketerek etrafını  aydınlatan  mum, dünyanın en büyük sorumluluğuna sahip insandır öğretmen.

Öğrencilerini ilgiyle sevgiyle ve bilgiyle yoğuran sevgi şefkat ve sabır ustalarının 24 Kasım Öğretmenler gününü kutlar, emekliye ayrılmış büyüklerimize yaşamları boyunca sağlık ve mutluluklar göreve yeni başlayan mesai arkadaşlarımıza başarılar dilerim” dedi.