Ana sayfa Köşe Yazarlarımız Neden telefonu açtığımızda alo deriz?

Neden telefonu açtığımızda alo deriz?

274
0

Bugün size telefonla konuşurken Çağrı sözcüğü olan alo kelimesinin neden kullandığımızı anlatan bir yazı paylaşacağım.

Telefonda ilk söz olarak kullanılan “alo” kelimesinin ABD’den geldiği tahmin edilir. 1876’da Graham Bell, ABD’de insan sesini üç kilometre uzağa ulaştıran bir telefonu kamuoyuna tanıtmıştı. Amerikalılar o günlerde bu alete Hal- loo (alo okunuyor) adını takmışlardı. Halloo eski bir İngiliz sözcüğüydü ve av sırasında köpekleri avı takip etmeye teşvik etmek için kullanılırdı.

1889’da Amerikalılar halloo kelimesini helld ya dönüştür­düler ve telefonda açılış sözcüğü olarak kullanmaya başladılar. Aslında “hello” kelimesini ilk kullanan ve onu günlük hayatımızın bir parçası hâline getiren de Graham Bell’in yakın dostu Thomas Edison’dur. Bir süre sonra İngiliz, Alman ve İsveçliler halloo kelimesini alarak onu halloya çevirdiler ve kullanmaya başladılar. Bu sözcük yüzyılın başlarında Fransızlar tarafından  alo olarak telaffuz etmeye başlandı ve bu şekilde bütün  dünya dillerine yayıldı. Graham Bell hayatı boyunca hello kelimesini kullanmamıştır.  Onun yerine ahoy sözcüğünü tercih etmiştir. Bu kelime hala gemilerde kullanılsa da “hello”, “ahoy”dan daha çok talep görmüş ve telefonlarda çağrı kelimesi olarak kullanılmıştır.

İşin ilginç  tarafı da Bell ve Edison un o günlerde bile kullanılmayan bu  sözcükleri neden tercih ettikleri hiç bilinmez.