Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ Neden böcek yemiyoruz?

Neden böcek yemiyoruz?

352
0

Böcek yiyen bir ülkenin insanlarını duyduğumuzda ya da e<ier’1 ezkaza bir belgeselde denk geldiğimizde hemen hepimizin midesi bulanıyordur. Oysa böcek yeme fikri bizde sadece anda iğrenme duygusu uyandırırken atalarımızın böcek yiyicisi olduğunu biliyor muydunuz?

 Kaldı ki bizim sofralarımızda da bu n karides, kalamar gibi birkaç omurgalı, yumuşakça ve kabuklulara yer vardır. Öncelikle şunu unutmamalıyız ki insanların gıda tüketim alışkanlıklarını kalori değerleri ve beslenme dengesi değil, din­ler ve gelenekler yani kısaca kültürler belirler. Bu nedenle böcek yiyenleri hayret ve tiksintiyle karşılamak pek yerinde bir davra­nış olmaz. Kaldı ki böcekler bol miktarda protein ve yağsız sığır etinden daha az yağ içerirler. İçlerinde bol miktarda kalsiyum, demir, çeşitli mineraller ve vitamin vardır. Protein içeriği bakı­mından, çekirge %50-75, örümcek %64, karınca %24, tavuk %23, balık %21, sığır eti %20 ve kuzu eti % 17 zengindir.

Dünyada böcek yiyen ülkelere gelince, Afrika’da değişik türleri ve iri kelebek tırtılları yenir. Tayland’da bir tür su böceği, Yem Gine de ağustos böceği, Japonya’da kızartıl- „yaban arısı, yalnız veya diğer besin maddeleriyle veya sos- ,ar|a karıştırılıp yenir. Hâlen dünyamızda, insan gıdası olarak 5OO civarında böcek türü yenilir, bunun %40’ı Meksika’da tüketilir.

Acaba insanlar sadece tiksindiklerinden değil de karınlarını doyurmayacağını düşündüklerinden mi böcek yeme alışkanlı­ğı kazanmıyorlar? Ola ki aramızdan biri böcek yemek isterse onları canlıyken tüketmenizde fayda vardır; çünkü ölü böcek­ler çok çabuk bozulurlar. Karasinek ve hamamböcekleri gibi böcekler genelde bakteri taşırlar, bu nedenle bunları yememe­lisiniz. Aslında öyle veya böyle bütün böcekler parazit taşıdık­larından, iyi bir pişirme gerekir. Tüylü böcekler boğazı tahriş eder, renkli böcekler ise çoğunlukla zehirlidir!

Tamam, tamam şaka yaptım; yüzünüzün aldığı şekil bir anda gözümün önüne geliverdi. Tek dileğim; yaratıcımızın bizi açlıkla ıslah etmemesi çünkü açlık insana her şeyi yedirebilir, bu nedenle de hayatta büyük konuşmamak gerekir diye düşü­nüyorum.