Ana sayfa Köşe Yazarlarımız Neden bazı hayvanlar diğerlerinden daha fazla çalışıyor?

Neden bazı hayvanlar diğerlerinden daha fazla çalışıyor?

263
0

Bugün size beden bazı hayvanlar diğerlerinden daha fazla çalıştığını anlatan bir yazı paylaşacağım.

Çalışma kelimesi, birçok dilde “faydalı bir sonuç almak için az ya da çok efor harcayarak yaşamını sürdürme yöntemi” olarak tanımlanır. Bu bağlamda yiyecek bulmak için dolaşan, uçan bütün hayvanlar aslında çalışıyorlardır; ancak bazı hay­vanların diğerlerinden daha fazla çalıştıkları bir gerçektir. Bu hayvanların başında arı, karınca gibi sosyal böcekler, kuşlar, kastorlar (kunduzlar) gelir. Bütün bu hayvanların tek bir hede­fi vardır; daha iyi koşullarda üretmek.

Doğada bazı hayvanların ise çeşitli stratejiler üreterek ça­lışma süresini kısalttıkları gözlenir. Örneğin; şempanzeler ka­rınca avlamak için özel tuzak-kafesler inşa ederler. Yine Yeni Zelanda’da yaşayan bir karga türü, ağaç kabuklarının altındaki avını daha iyi yakalamak için tahtadan kancalar üretir.

hayvanlar dünyasında, çalışma alanında sosyal diye tanımladığımız arı, karınca ve termitlerin bir farkı vardır. hayvanlar sadece çok çalışmazlar, çalışmayı belli |bir iş bölümüyle  yaparlar. Grubun bazı üyeleri yiyecek toplar diğerleri de onları istif eder, başkaları ise onların güvenliğini  sağlar.  hayvanlarda böyle bir iş bölümü en keskin hatlarıyla sadece  aslanlarda gözlemlenir.