Ana sayfa GÜNDEM Taşçıer “Sağlık çalışanlarımız alkış değil meslek hastalığı kapsamı istiyor”

Taşçıer “Sağlık çalışanlarımız alkış değil meslek hastalığı kapsamı istiyor”

125
0

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Sağlık Çalışanı Milletvekilleri, Sağlık Meslek Birlikleri ve Tüm Sağlık Çalışanlarının ortak talebi olan Covid-19’un Meslek Hastalığı olarak kabul edilmesiyle ilgili kanun teklifini TBMM’ne sundu. Konu il ilgili açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi Üyesi ve Ankar Millletvekili Eczacı Gamze Taşcıer,TBMM’ne kanun teklifinin sunulmasının ardından CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı ile birlikte, Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak’ı ziyaret etti.

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi Üyesi, CHP Ankara Milletvekili Eczacı Gamze Taşcıer, Covid 19’un Sağlık Çalışanları için meslek hastalığı kapsamına alınması ile ilgili kanun teklifinin TBMM’ne sunulması öncesinde yaptığı açıklamada, ‘’Sağlık Çalışanlarımızın, aylardır devam eden insan üstü gayretleri her türlü övgünün üzerindedir. Fakat sağlık çalışanları için alkıştan ziyade kendileri için önlem ve desteğin sağlanması, Covid-19’un meslek hastalığı olarak sayılması haklarını aylardır dile getirdik. Mevcut iktidar inatla duymadı. Bugün sağlık çalışanlarının bu hakkını kanun teklifi olarak TBMM’ne getirdik. ‘’ ifadelerinde bulundu. Taşçıer TBMM’ne kanun teklifinin sunulmasının ardından CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı ile birlikte, Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak’ı ziyaret etti.

Taşcıer, “ Sorularımıza Sağlık Bakanlığı’ndan Cevap Alamıyoruz”

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Millletvekili Eczacı Gamze Taşcıer açıklamasında, ‘’ Sağlık çalışanları olarak yurttaşlarımızın COVID-19 salgınını en az etki ve en az can kaybı ile geçirmesi için canla başla çalışmaktayız. COVID-19 hastalığında mesleki maruziyet açısından, sağlık çalışanları en riskli gruptur. Toplumun diğer kesimlerine göre sağlık çalışanları pandemiden kat be kat daha fazla etkileniyor. Pandemi sürecinde daha da yoğun emek gerektiren sağlık hizmeti sunarken, şu ana kadar 60’ı hekim olmak üzere en az 141 sağlık çalışanı COVID-19 nedeniyle yaşamını yitirdi. Ben de bir eczacı olarak, meslektaşlarımı bu mücadelede kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyorum. Sorularımıza Sağlık Bakanlığı’ndan yanıt alamıyoruz. 10 aydır bulaş riski yüksek kağıt reçeteler neden halâ kullanılıyor diye sorduk, cevap yok… ’’ İfadelerinde bulundu.

Taşcıer, İtalya ,Fransa, Malezya, Güney Afrika, Belçika,Kanada Covid-19 enfeksiyonları meslek hastalığı olarak sayılmıştır”

Taşcıer açıklamasında, ‘’ Covid-19 pandemisi ile mücadelede Hekiminden Hemşiresine, Eczacısından Teknisyenine, Temizlik görevlisine tüm sağlık çalışanları,içinde bulundukları riske rağmen büyük bir özveri ile görev yapıyorlar. Aylardır eş ve çocuklarından uzak kalmak durumundalar. Bu süreçte virüse yakalanıp hastalığı atlattıktan sonra yeniden işlerinin başına dönen binlerce sağlık çalışanı bulunuyor. Bu arada maalesef 141 sağlık çalışanımız yaşamını yitirdi. Covid-19 enfeksiyonu geçiren bir sağlık çalışanının zararının tazmini, rehabilitasyonu ve tedavisinin sağlanması sağlık çalışanlarının hakkıdır. Salgının kendisini en fazla hissettirdiği İtalya ve Fransa da Kovid-19 enfeksiyonları meslek hastalığı olarak sayılmıştır. Belçika, Güney Afrika, Kanada, Malezya gibi ülkelerde meslek hastalığı saymış ve yapılacak işlemleri detaylandırmıştır. Ülkemizde de SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün

Covid-19 konulu 2020’ye 12 sayılı genelgesi iptal edilmeli ve Covid-19 sağlık çalışanları için meslek hastalıkları listesine eklenmelidir. TBMM’ne verdiğimiz kanun teklifi ile sağlıkçılarımızın haklarını sonuna kadar devam edeceğiz” dedi.