Ana sayfa GÜNDEM Polatlıda bu caddelerde sigara yasak

Polatlıda bu caddelerde sigara yasak

593
0

Polatlı Kaymakamlığı ilçe hıfzıssıhha kurulunun 11.11.2020 tarihli kararı kapsamında Covid 19 salgınına karşı maskenin sürekli ve doğru bir şekilde kullanımın temini amacı ile vatandaşların yoğun olarak bulunduğu alanlarda bölgelerde sigara,tütün ve tütün mamullerinin tüketilmesinin yasaklanmasına karar verildi.

İçişleri Bakanlığı solunum yoluyla kolayca bulaşabilen koronavirüs salgınının önlenmesine yönelik olarak, özellikle vatandaşların yoğun olarak bulunduğu cadde ve sokaklarda “sigara içtiği” için maskeyi çene altına indiren ve yanlış kullananlar için harekete geçti. Buna göre, tüm illerde vatandaşların özellikle yoğun olarak bulunduğu valilik ve kaymakamlıklarca duyurulan cadde ve sokaklar (özellikle trafiğe kapalı olanlar),ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma araç durakları gibi alanlarda, sigara içmek yasaklandı.  İlçemizde koronavirüs tedbirleri kapsamında vatandaşların yoğun olarak bulunduğu cadde, meydanlarda sigara içilmesinin yasaklanması ile 65 yaş ve üzeri vatandaşlara getirilen sokağa çıkma kısıtlaması kararı camilerden yapılan uyarı anonsları ile duyuruldu. İlçede ayrıca polis ekipleri de yasaklanan alanlarda sigara ve maske denetimi yaptı.

Polatlı Kaymakamlığı ilçe hıfzıssıhha kurulunun 11.11.2020 tarihli kararı kapsamında Covid 19 salgınına karşı maskenin sürekli ve doğru bir şekilde kullanımın temini amacı ile vatandaşların yoğun olarak bulunduğu alanlarda bölgelerde sigara,tütün ve tütün mamullerinin tüketilmesinin yasaklanmasına karar verildi.

Polatlı da yasak kapsamındaki yerler

Necatibey cad.

Turan cad.

Eti cad.

Battalgazi cad.

Ankara cad.

Atatürk cad.

İnönü cad.

Altay cad.

Sümer cad.

Cumhuriyet meydanı

Toplu taşıma araç durakları

Çarşı camii meydanı ve civarı

Tren garı önü ve bekleme alanı

Polatlı otobüs terminali (otogar)

Per-pa pazar içi ve çevresi

Polatlıda kurulan diğer pazar yerleri

İlçede bulunan kamuya açık park ve bahçeler sigara içilmesi yasaklandı.

Polatlı zabıtası sigara yasağının bulunduğu alanlarda bilgilendirme ve denetimlerini sürdürüyor

Koronavirüs ile mücadele sürecinin başından bu yana saha çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdüren Polatlı Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri; Polatlı Kaymakamlığı İlçe Hıfzıssıhha Kurulunun 11.11.2020 tarihli 2020/7 sayılı kararı kapsamında maskenin sürekli ve doğru şekilde kullanımını sağlamak amacıyla sigara ve tütün mamullerinin tüketilmesinin yasaklandığı alanlarda bilgilendirmelerini sürdürüyor. Gün boyunca sigara ve tütün kullanımının yasaklandığı alanlarda denetimlerde bulunan Zabıta Müdürlüğü Ekipleri; vatandaşlara yasak kapsamına alınan lokasyonlar ve genelgenin içeriği hakkında bilgi veriyor.

Yasağa uymayanlara 900 TL Ceza uygulanacak

Genelgede, koranavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirildiği hatırlatıldı.Genelgede, tüm Dünya’yı etkisi altına alan Koronavirüs (Covid­19) salgınının yayılımında son dönemlerde tüm ülkelerde artış yaşandığı ifade edildi. Özellikle Avrupa kıtasında bulunan ülkelerde salgının seyrinde çok ciddi yükseliş olduğu ve salgınla mücadele kapsamında birçok yeni tedbir kararları alınarak uygulamaya geçildiği belirtildi. Yasağa uymayanlara 900 TL Ceza uygulanacak.