Ana sayfa Köşe Yazarlarımız Neden ayaklarımız kokar?

Neden ayaklarımız kokar?

367
0

Bir insan, herhalde en fazla utandıran durumlardan biri de bir yere misafirliğe gittiğinde, ayakkabılarını çıkarttığın­da ayaklarının kokmasıdır. Bu koku etrafındakileri rahatsız et­tiği gibi kendisini de sıkıntıya sokar. Peki, ayaklarımız neden kokar?

Ayaklar ve eller vücudumuzun diğer kısımlarından daha fazla ter bezi ihtiva ederler; yaklaşık her inç kare başına üç bin bez. Ellerimiz her ne kadar terlese de havayla temas ettiğinden ayaklarımızdaki gibi koku üretmezler. Ayakkabılar, terin ve ru­tubetin birleşmesiyle karanlık ve sıcak ortamda normalde de­rimizde yaşayan bakteri üremesinin artmasına zemin hazırlar. Böylece daha fazla nem, daha fazla bakterinin üremesine, hızla Çoğalmasına ve daha fazla koku oluşumuna neden olur.

Ayakların kokmasının temelde iki nedeni vardır: Ya ayak­lımız koku yapıyordur ya da ayaklarımız terlidir. Ayaklar ter,i olduğunda bakterilerle etkileşimleri daha kolay olur ve bu durum kokuya sebep olur. Ayak kokmasının bir diğer nedeni de   genetik olmasıdır. Bakteri seviyesini minimum seviyede tutmak için  ayak bakımımızı alışkanlığa dönüştürelim. Her gün ayaklarımızı ılık suda sabun kullanarak yıkayalım ve iyice kurulayalım.

Gün sonunda çoraplarımızı değiştirelim.

Ayaklarımızı sık sık ilaç içermeyen bir bebek pudrası veya ayak pudrasıyla pudralayalım.

0 Çorap alırken kalın, pamuklu, yumuşak çorapların ayak- takı teri çekmeye yardımcı olduğunu unutmayalım ve naylon çoraplar giymekten kaçınalım

Ayakkabı alırken plastik ayakkabılar verine, deriden veya ay aklarımızın nefes almasını sağlayan malzemelerden yapılmış ayakkabılar tercih edelim.

Aynı çift ayakkabıyı iki günden fazla giymeyelim, her giyimden sonra 24 saat havalandıralım ve koku kaybol­mazca ayakkabıları atalım.

Bu çözüm yollarına rağmen ayağımızdaki koku hâla geçmediyse  o zaman bir doktordan yardım almakta fayda var demek­tir; çünkü bu durumun nedeni genetik de olabilir.