Ana sayfa GÜNDEM Ünver, ev alacakları uyardı!

Ünver, ev alacakları uyardı!

539
0

Geçtiğimiz günlerde yaşanan İzmir Depremi nedeniyle  ülkemizde bina, konut güvenliği tekrar gündeme geldi. Bu konu kapsamında Polatlı İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Cengiz Ünver ile İstiklal Gazetesi olarak röportaj gerçekleştik. Ünver , ülkemizde deprem gerçeğine dikkat çekerek yeni ev alacaklara uyarılarda bulundu.

Polatlı İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Cengiz Ünver yeni konut alacaklara ya da evlerini kentsel dönüşüm kapsamında kat karşılığı inşaat şirketlerine vermeyi düşünenlere uyarılarda bulundu.

“Vatandaş inşaatı hangi müteahhitten aldığına bakmalıdır”

Ünver  “ Vatandaşımızın  evi kimden aldığına dikkat etmeli nasıl bir ev aldığına konutun özelliklerine denetimlerin yapılıp yapılmadığını sorgulaması lazım . Vatandaş alacağı ev hakkında detaylı bir araştırma yapmalıdırlar.  Ödemeleri bankalar  aracılığıyla yapmalı elden ödeme yapmamalıdırlar. Konut alırken ne zaman başladığına bitiş tarihine dikkat edilmediler. Polatlı gibi taşra ilçelerde vatandaş genelde başlamış konutlarda ev alırlar. Vatandaş inşaatı hangi müteahhitten aldığına müteahhittin yapılabilirliği kontrol etmelidirler” dedi.

“Her önüne gelen müteahhitlik yapamayacak”

Polatlı İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Cengiz Ünver, müteahhitlerde başlatılan yeni uygulamalardan bahsetti. Ünver  bu konuda bir takım uygulamalara başlandı. Müteahhitlerin sınıflandırılması uygulaması sayesinde  her önüne gelen müteahhitlik yapamayacak. Kontroller daha da arttı. Yapı denetim sistemi iyileştirildi. Yeni yapılan yerlerde depreme daha hazırlıklı gibiyiz dedi.

“Polatlıda birçok mahallede kentsel dönüşüm yapılmalı”

Polatlı İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Cengiz Ünver,depremde asıl sıkıntının eski binalar olduğunu hatırlattı. Polatlıda eski binaların  bulunduğu Şentepe,Gülveren,Yeni mahalle  gibi mahallelerde kentsel dönüşüm mutlaka yapılmalıdır.

Polatlı depreme hazır mı?

“Geçtiğimiz günlerde İzmir de   yaşanan deprem, akıllara Polatlı’da deprem olur mu ve Polatlı depreme ne kadar hazır sorularını getirdi. Sene başından bu yana ülke genelinde meydana gelen deprem felaketleri pek çok vatandaş gibi Polatlı halkını da tedirgin etti. Polatlılı vatandaşlar, ilçenin deprem konusunda ne kadar hazırlıklı olduğunu ve Polatlı’nın deprem riski durumunu merak ediyor. Polatlı İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Cengiz Ünver Polatlının deprem riskini de değerlendirdi.

“Yanımızda birinci sınıf deprem bölgesi olan bir Haymana var”

Polatlı İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Cengiz Ünver; “ Polatlı dördüncü sınıf bir deprem bölgesi fakat yanımızda birinci sınıf deprem bölgesi olan bir Haymana,Ayaş ,Beypazar var. Buradan etkilenmeyeceğiz diye bir durum söz konusu değil. Polatlıda  zemini bozuk olanlar yerler var buna göre de inşatlar var. Tehlikeli olan  eski binaları devlet  kentsel dönüşüm ile bir an önce hayata geçirmeli.  Kentsel dönüşümde en önemli sıkıntılardan bir tanesi de vatandaşlar. Vatnadşalrın bu işe sıcak bakması gerekiyor.  Daireme daire isterim gibi söylemlerde bulunarak kendi evinin bedelinden fazla konut isteğinde bulunuyorlar  ama bunlarında bir maliyeti var. Bu işi yapacak olan müteahhitleri kazanç sağlaması gerekiyor. 1999 yılında çıkan deprem yönetmeliğinden  bu yana binalar çok gelişti. Beton kaliteleri çok artı. Kaliteli binalar, inşaat malzemesi kalitesi,  bir çok konuda Avrupa’nın  önündeyiz” dedi.

Polatlı İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Cengiz Ünver, vatandaşı mağdur olmaması için vatandaşın konutu kimden aldığını nasıl yapıldığını , alış koşullarını yazılı hale getirmesi gerekiyor diyerek uyarılarda bulundu.