Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ Neden vücudumuzda sivilce çıkar?

Neden vücudumuzda sivilce çıkar?

481
0

Özellikle ergenlik döneminde baş gösteren ve zamanla git- O tikçe artan, kötü bir görünüşe neden olduğu için herke­sin dert yandığı bir sorundur sivilce. Peki, hiç merak ettiniz mi, sivilce nasıl oluşur?

İnsan derisinin içinde -özellikle de boynun yukarısında kalan bölgelerde- her tüy ağzına bir yağ gözeneği düşer. Bu yağ gözeneklerinde de cildimizin parlaklığını sağlayan, onu dış koşullardan, -rüzgâr, güneş vb.- koruyan sebum diye bi­linen sabunumsu bir madde bulunur. Gözeneklere dolan bu yağ; bakteri ve ölü hücre kalıntılarının birikmesi ve havayla temas etmesi sonucunda okside olarak rengi siyaha dönen bir cilt problemi olarak ortaya çıkar ki buna siyah nokta deriz.

Kötü görünüme neden olan bu sivilcelerden hiçbirimiz Anmayız. Bu yüzden en ufak bir sivilce çıktığında hemen ı, sıkarak patlatma ihtiyacı hissederiz. Oysa bu yanlıştır! Özellikle ergenlik döneminde çıkan bu sivilceler kesinlikle sıkılmamalıdır çünkü her ne kadar tam olarak sıktığımızı düşünsek de bir kısmı hâlâ deri altında kalır. Bu da ciltte ilti­haplanmaya neden olup -geçici olmasına rağmen- kalıcı izler bırakmasına neden olur. Eğer gerçekten patlatmak istiyorsak da bunu çok dikkatli bir şekilde yapmamız gerekir. Sivilce  iltihabın tam olarak dışarı çıktığından emin olmalıyız. Sıkmamıza rağmen içindeki sıvı yerine kan çıkmaya başlarsa kesinlikle sıkma işlemine devam etmemeliyiz. Derinin tah­rifle birlikte, tekrar iltihap kapmasına neden olabiliriz. Bu yüzden, temizleyici ürünlerle birlikte temizliğini yapmamız gerekir.

Sivilceler her ne kadar bizim için problem yaratmış olsa da onlarla bir müddet de olsa yaşamaya alışmalıyız. İnsan vü­cudu, çalışma prensibi, hormonlar sayesinde verilen tepkiler Çok farklıdır. Bu yüzden yapmamız gereken ilk iş, cilt bakımımızı düzenli olarak yapmaktır. Her ne kadar kötü görünüşe çok fazla fondöten ya da diğer kozmetik maddeleri kullanmamalıyız.

Bu  ürünlerle kapatmamalıyız çünkü bu, derinin hava almasını sağlamak yerine, iyice havasız kalmasına neden olur. Diğer yapmamız gereken işlemse çıkan sivilcenin kendiliğinden geçmesini beklemektir. Birkaç günde kaybolacaktır zaten. Eğer kaybolmazsa ve sivilcelerimiz hala  artma eğilimindeyse bir uzmana görünmekte fayda vardır.