Ana sayfa GÜNDEM Konuk’tan Kış Lastiği Uyarısı

Konuk’tan Kış Lastiği Uyarısı

453
0

Lassa Polatlı Bayi Yetkilisi  Celal  Konuk, kışa girerken başlayan yağışlı havaların yollarda yaratacağı olumsuz etkilerden sürücülerin  zarar görmemesi ve 1 Aralık 2020 den sonrada yapılacak kontrollerde cezai işleme maruz kalmamaları için kış lastiklerini zamanında takmaları gerektiğini hatırlattı.

Gazetemize yaptığı açıklamada, Sonbaharın son ayına girildiğinde; Kış mevsimine girilmesi ile birlikte kar yağışlar başlamadan araç sürücülerinin hem araç bakımlarını hem de lastik bakımlarını mutlak suretle yaptırmaları gerektiğine dikkat çeken Konuk; “Lastiklerinizi değiştirmek için karın yağmasını beklemeyin” dedi. Konuk; “Kış lastikleri daha fazla doğal kauçuk içeren özel geliştirilmiş bileşiklerle üretilir, böylece hava soğuduğunda sertleşmezler ve yol üzerinde daha yüksek tutuş ve güvenlik sağlarlar. Buzda ve karda kış lastikleri hiçbir yaz lastiğinin boy ölçüşemeyeceği bir tutuşa sahiptir. Daha kısa fren mesafesi sayesinde daha güzel yol tutuşu sağlar” dedi.

“%20 oranında fren mesafesini kısaltır”

Konuk, açıklamasının devamında; “50 km  hızla giden araç kar üzerinde frene bastığında kış lastikleri ile  35 metre  mesafede durabilirken yaz lastikleriyle 43 metrede durabiliyor. Kış lastikleri sadece karlı havalarda takılması kullanılması gereken bir unsur olarak görülmemelidir. Kış lastiğinin üretiminde kullanılan malzemelere bağlı olarak soğuk havalarda en iyi performansı Sağlar. 7 derecenin altına düşen sıcaklıklarda mutlaka kış lastiği ile yola çıkılmalıdır.  Kış lastikleri aniden frene bastığınızda yaz lastiklerine kıyasla daha çabuk durur. Yani fren mesafesini azaltır. Kış lastiği yaz lastiğine göre soğuk havalarda ve ıslak zeminde daha iyi yol tutuşu sağlar. Karlı zeminde de %20 oranında fren mesafesini kısaltır. Kış lastiğinin 4 adet alınması gerekir. Sadece ön lastiklerin değişimi arka lastiklerin kayma ve savrulmalara yol açmasına neden olur.  Kış lastiğinin de çeşitleri vardır. Sadece ucuz olduğu için bir lastik tercih edilmemelidir. Düşünüldüğünde lastiklere canınızı, malınızı emanet ediyorsunuz. Daha büyük kayıpların önüne geçmeniz gerekir.”

Tüm yıl kış lastiği kullanabilirsiniz

Lastik ebatları hakkında bilgilendirmede bulunan Konuk; “Lastiklerin hepsinin aynı ebatta olması gerekir. Bu ebat ise kişinin kafasına göre seçilmemelidir. Arabanıza  en uygun ebatta olan lastiklerin edinilmesi önem taşır.  Sürücüler kış aylarında yaz aylarına göre 6 kat daha fazla kaza riski taşımaktadır, kar ve buz bu oranı artırarak daha da fazla tehlike teşkil eder. Kaza ihbarlarının neredeyse yarısı kış aylarında gelmektedir. Eğer lastik değiştirmeye üşeniyorsanız ya da kullanmadığınız zaman yaz lastiklerinizi depolayabileceğiniz yeriniz yoksa tüm yıl boyunca kış lastikleri kullanmanız daha yararlı olacaktır. Kış lastikleri yaz lastikleri kadar sessiz ve konforludur ve karmaşık bileşik teknoloji sayesinde daha yavaş yıpranırlar. Her zaman güvenlik birinci sıradadır. Sağlıklı bir kış geçirmenizi diliyorum.”dedi.

 Kış lastiği uygulaması 1 aralıkta başlıyor

Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği uygulaması, her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Aralık 2020 tarihinde başlayıp 1 Nisan 2021 tarihinde sona erecektir.

Kış lastiği hangi araçlarda zorunlu?

Kamyon, çekici, tanker, otobüs gibi büyük araçların tahrikli dingilleri (araçlarda şafta bağlı olup çekiş gücü sağlayan dingil) üzerindeki tüm lastikleri ile kamyonet, minibüs ve ticari otomobillerin araca monteli tüm lastiklerinin yanı sıra seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin de kış lastiği olması gereklidir.

Resmi Gazete’ de kış lastiği zorunluluğuna yönelik verilen bilgilere göre, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu uyarınca yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanmaları ise illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutulacaktır. Bunların dışındaki ticari olmayan şahsi araçlar için uygulama zorunlu değil fakat can ve mal güvenliği ile seyahat etmek için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması gerekiyor.

Özellikle toplu taşıma yapan, gerek şehir içi, gerekse de şehirlerarası otobüsler de mevsimine uygun olarak kış lastiğinin olup olmadığı, çekme halatı, yangın söndürme tüpü gibi avadanlıklarının bulunup bulunmadığı, ışık far sisteminde her hangi bir aksaklığın olup olmadığı kontrol edilecek, eksikliği olan araçların, eksikliklerini tamamlamadan çıkışına kesinlikle izin verilmeyecektir.

Söz konusu bu uygulama ile kış şartlarına göre önlemini almayan ve özellikle kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağduriyete uğramasını önlenmeye yönelik bir uygulama sağlanmaya çalışılıyor.

7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, buzlu, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine nispeten, kış lastiklerinin yol tutuş özelliğinin daha sağlam ve yüksek güvenlik sağlıyor olması ile can ve mal kaybı açısından daha güvenlidir.