Ana sayfa GÜNDEM Avcı; “İktidar esnafın çığlığını duymuyor”!

Avcı; “İktidar esnafın çığlığını duymuyor”!

411
0

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, esnaf ziyaretleri  esnasında ‘’ Devren Satılık ‘’ ve ‘’ Devren Kiralık ‘’ ilanlarıyla boşaltılmış Kahvehanelerin, dükkânların varlığına dikkat çekerek, ‘’ Kış mevsimi ile birlikte siftah yapmadan kepenk kapatan esnaflarımızın özellikle pandemi koşullarını en ağır biçimde yaşayan Kahvehane esnafı ve çalışanlarının, Okul Servisi esnafının durumları ne olacak? ‘’ sözleriyle iktidarın esnafın çığlığını duyması gerektiğini vurguladı.

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, Pandemi sürecinin ağır koşullarının üzerine kış mevsimi şartlarının da ekleneceği esnafın, özellikle de pandemi süreci ve ülkenin ekonomik durumundan en olumsuz etkilenen kahvehane esnafı ve okul servisi esnafının beklentilerinin iktidar tarafından karşılanması gerektiğini vurguladı.

Avcı, “Kış mevsimi şartlarında, kahvehane esnafı başta olmak üzere esnafımızın durumu ne olacak”?

Avcı, ‘’ Biz Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Örgütü olarak, bütün esnafın, alın teri ile gelirini elde edip çoluğuna çocuğuna nafaka götürenlerin sözcüsüyüz, temsilcisiyiz ve olmaya da devam edeceğiz.’’ Eve ekmek götürmek ‘’ deyiminin anlamını bilenlerdeniz. Bu anlamda siftah yapmadan kepenk kapatan esnafımızın, pandemi sürecinin ağır yükü altında alın terinin karşılığını daha da borçlanarak almak zorunda kalan esnafımızın, ‘’ devren satılık’’ , ‘’ devren kiralık ‘’ ilanlarını ekmek kapılarının camına yazmak zorunda kalan esnafımızın sesi olmaya devam edeceğiz. İktidar bu çığlığı duyana kadar… ‘’ ifadelerinde bulundu.

Avcı, “Çözüm; esnaftan, işçiden, çiftçiden, memurdan, emekliden, işsizden, kısaca halktan yana bir yönetim anlayışıdır”

Avcı, açıklamasında ‘’ Cumhuriyet Halk Partisi olarak esnafımıza dair çözüm önerilerimizi esnaf ziyaretlerimizde kendileri ile paylaşıyoruz. Esnafımız, çözüm önerisi olarak sunduğumuz maddeleri ‘’ Can suyu ‘’ olarak tarif ederek benimsiyor. Çözüm; Esnaftan, İşçiden, Çiftçiden, Memurdan, Emekliden, İşsizden, Kısaca Halktan Yana Bir Yönetim Anlayışıdır. ‘’ ifadelerinde bulundu.

Avcı, ‘’ Biz ve Esnafımız Diyoruz ki; ‘’ Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, açıklamasına, ‘’ Genel Başkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun esnaflarımıza yönelik çözüm önerileri aynı zamanda mevcut iktidara da yöneliktir. Bizler bu maddeleri mevcut iktidara da çözüm önerisi olarak sunuyoruz. Esnafımızın durumunu anlıyor ve esnafımızla birlikte diyoruz ki; Acilen Esnaf Bakanlığı kurulmalı ve sicil affı çıkarılmalı diyoruz.Krediler, faizsiz taksitlendirilmeli ve kiralarda stopaj kaldırılmalı diyoruz. Sosyal güvenlik primleri, işyerlerinin kapalı olduğu dönemde Hazine tarafından karşılanmalı ve haksız-insafsız ceza yazılmamalı diyoruz.Devlet esnafa olan borçlarını ödemeli ve küçük esnafımızın yanında çalışanların, kısa çalışma ödeneği sorunları giderilmeli diyoruz. Ertelenen vergi ve sigorta primleri için yeniden yapılandırma olanağı getirilmeli ve İcra işlemleri durdurulmalı diyoruz. Okul kantinlerinden bir yıl kira alınmamalı ve Servis işletmecilerinin teminat mektupları iptal edilmeli diyoruz. Altı milyon sokak esnafımız kayıt içine alınmalı ve zarara uğrayan esnafa kira desteği sağlanmalı diyoruz.’’ ifadeleri ile devam etti.

Avcı, “Bir kahvenin 40 yıl hatırı var, kahvecinin hiç mi hatırı yok?”

Avcı, ‘’ Cumhuriyet Halk Partisi olarak esnaf ve vatandaşımızın yaşadığı sorunların farkındayız. Kahveci esnafı, kiralarını, biriken faturalarını, SGK primlerini ve personel giderlerini ödeyemez, evine ekmek götüremez hale geldi. Kahvenin 40 yıl hatırı var da, esnafımızın hiç mi hatırı yok? Esnafımıza acil destek verilmelidir. Kış koşullarında doğalgaz faturaları da eklenince ilerleyen süreçte kahveci esnafı bir bir kahvehanelerini, ekmek kapılarını kapatmak zorunda kalacak… Kahvehane esnafı, okul servis işletmecileri, pandemi sürecinden etkilenen esnaflarımız, aylardır sesini duyurmaya çalışıyor. İktidar bu sesi duymalıdır. Kamu Bankalarından altı ay ötelemeli krediler verilerek esnafı borçlandırmak çözüm sayılmamalıdır. Esnaf o kredilerin taksitlerini bile ödeyemeyecek haldedir. 17 Maddelik çözüm önerilerimiz, esnafımız için can suyu olarak mutlaka uygulanmalıdır” ifadelerinde bulundu.