Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ Neden flamingolar genelde pembe renklidir?

Neden flamingolar genelde pembe renklidir?

503
0

Tek ayakları üzerinde heykel gibi duran estetik harikaları fla­mingoların seyrine doyum olmaz. Kırmızının açık tonlarıyla bezenmiş bu zarif kuşların genelde pembe renginde olduğu görülür. Peki, flamingoların pembe olmasını sağlayan nedir?

Flamingolara sahip oldukları pembe rengi ana besinleri olan sığ sulardaki küçük omurgasızlardan aldıkları pigment­ler verir. Oldukça fazla tükettikleri bu besinler nedeniyle de renkleri pembedir. Tüylerindeki kırmızı renk tonları, yedikleri yiyeceklerin içerdiği karotin miktarına göre değişir. Esaret al­tındaki genç kuşlar, çok az karotin içerikli besinler aldığından beyaz tüylere sahiptirler.

Flamingolar adlarını parlak renklerinden alırlar. Flamenko incedeki “alev” anlamına gelen kelimeden (flamma) türemiştir.

Peru’nun kırmızı beyaz bayrağın da esin kaynağı bu Hayvanlardır.

Doğada dört flamingo türü bulunur. Geçmişte Avrupa, Ameri ~ b ve Avustralya’ya yayılmış olan flamingolar en az on milyon yıllık bir tarihe sahiptir. Şu anda sadece Afrika, Hindistan, Güney Ame­rika ve Güney Avrupa’nın korumaya alınmış bölgelerinde yaşarlar.

Tüm türleri tek eşlidir. Yılda sadece bir kez yumurtlarlar ve yumurtalarını bir toprak birikintisine yerleştirirler. Ebeveyn­lerin ikisi de dönüşümlü olarak kuluçkaya yatar ve her ikisi de boğazlarında çok besleyici olan parlak kırmızı bir tür “süt” üretir. Yavrular ilk iki ay bu süre beslenir. Flamingolar dışında süt üretebilen tek kuş güvercinlerdir.

Bir flamingo ailesine “pat” denir ve yavru flamingo sadece onu sesinden tanıyan ebeveynleri tarafından beslenir. Flamin­golar kendilerine ait olmayan yavrulara karşı bile öyle duyarlı­dır ki sahipsiz bir yavrunun ağlamasını duyduklarında kendili­ğinden süt üretmeye başlarlar.

Büyük topluluklar hâlinde yaşayan flamingolar kafaları tepetaklak bir şekilde yemek yerler.

Diğer kanatlıların aksine yiyeceklerini balina ve istiridyeler gibi süzgeçten geçirirler. Gagalarında sıra sıra bulunan plaka­lar, alınan parçaları sudan arındırır. Küçük flamingolarda bu plakalar o kadar sıktır ki kalınlığı 0,05 milimetreyi geçmeyen tek hücreli bitkileri bile süzebilirler. Flamingoların dili, suyu saniyede dört kez gagasından geçiren bir pompa görevi görür.

elli yıl yaşayabilen flamingolar tek ayak üzerinde uyurlar ve bu sırada  tıpkı yunuslar gibi vücutlarının bir tarafı uyurken diğer tarafı  avcılara karşı tetikte bekler. Diğer hayvanların su içemeyeceği kadar yüksek miktarda tuz ve soda içeren, hiçbir şeyin yaşamaya elverişli olmayan göllerde yaşarlar. En temel avcıları  maalesef hayvanat bahçesi görevlileridir.