Ana sayfa Köşe Yazarlarımız Neden kırmızı renk boğaları kızdırır?

Neden kırmızı renk boğaları kızdırır?

365
0

Boğalar sinirlenince gözü hiçbir şeyi görmez ve tek ama­cı saldırmaktır. Durum böyle olunca özellikle ispanya’da hepimizin bildiği gibi arenada boğalara resmen işkence edilir. Matadorlar kırmızı pelerinlerini sallayıp boğaları öfkelendire­rek üzerlerine çekerler… Peki, boğalar kırmızı pelerini görünce neden sinirlenir?

Aslında boğanın kırmızı görünce öfkelendiği inancı tama­men yanlıştır; çünkü boğalar renk körüdür ve kırmızıyı diğer renklerden ayırt edemezler. İspanyada boğaların kırmızı ren­ge saldırdığı inancı, matadorların kırmızı başlık kullanmaları nedeniyle yaygınlaşmıştır. Oysaki matadorlar kırmızı şapkayla şalı estetik görünmek için kullanırlar.

Kırmızı aslında  İnsanları etkileyen bir renktir. Bu rengin neden insanları etkilediğine  dair yapılan deneylerde insanların  kırmızıyı görünce kan basınçlarının yükselip kalp atışlarının hızlandığı gözlenmiştir. Bunun nedeni olarak ise kırmızının kan rengini çağrıştırdığı düşünülür.

Bu durumda aklımıza, o hâlde boğaları bu denli öfkelendi­ren şeyin ne olduğu gelir. Şimdi kendinizi bir boğanın yerine koyun. Etrafınızdaki çığlık atan binlerce insanın ortasındasınız. Ortam tozlu, gürültülü ve çok sıcak… Sırtınıza saplanmış onca kılıcın acısı içinde bir de şapkasını şalını sallaya sallaya üstünüze gelen bir adam var… Hâlâ boğayı öfkelendiren şeyin ne olduğunu sormayacaksınız, değil mi?

Yine yaygın inanışa göre boğa güreşi İspanya’da doğmamış­tır. Boğa güreşinin başladığı yerin Girit olduğu tahmin edilir. Buradan Etrüsklere ve Romalılara geçmiştir. Mısır, Kore ve Çin medeniyetlerinde de boğa güreşleri yapılmıştır. Sekizinci yüzyıla kadar önemini kaybeden boğa güreşi, Farslılar tarafın­dan bu yüzyılda İspanyaya sokulmuş, 15. yüzyılda İspanyada milli spor olarak ilan edilmiştir.