Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ Neden şemsiyelerin çoğu siyahtır?

Neden şemsiyelerin çoğu siyahtır?

425
0

Bugün size şemsiyelerin  siyah olduğunu anlatan bir yazı paylaşacağım. 

Şemsiye; ilk olarak 3400 yıl önce Mezopotamya’da bir rütbe, ayrıcalık sembolü olarak özellikle yakıcı güneşten korunmak için kullanılmaya başlandı. Bugün yağmurdan ıs­lanmamak için kullandığımız şemsiyeler aslında yüzyıllar boyunca hep güneşten korunmak için kullanıldı. Tarihi film meraklıları, bir kölenin tuttuğu şemsiyenin altında tahtında otururken palmiye yapraklarıyla yelpazelenen hükümdarları anımsayacaktır ya da ellerinde rengârenk fırfırlı şemsiyelerle yemyeşil parklarda kavalyeleriyle dolaşan aristokrat bayanları. Bugün bile plajlarda, balkonlarda güneşten korunmak maksat- h büyük boy şemsiyeler kullanılır.

M.Ö. 1200’lü yıllarda şemsiye Mısır’da dinî bir anlam kazandı. Mısırlılar gökyüzünün, tanrının vücudundan yapılmış dünyayı koruyan bir şemsiye olduğuna inanıyorlardı ve başlarının üzerinde taşıdıkları şemsiye onlar için yüksek ahlak sem­bolüydü. Romalılar şemsiyeyle Mısırlılar aracılığıyla tanışmış ancak onu kadınsı bir aksesuar olarak gördüklerinden erkekler tarafından hiç kullanılmamıştır. Şemsiyeler o dönemde yağlı kâğıttan yapılırdı. Romalı kadınlar, güneşten korunmak dışın­da yağmuru da geçirmediğini fark edince şemsiyeyi yağmurda da kullanmaya başladılar.

Avrupa’da şemsiyelerin yaygın kullanımı 1700’lü yıllara rast­lar. Bu yıllarda yünlü kumaşlardan yapılan şemsiyelerin üstü bir çeşit yağla sıvanırdı. Kumaşın su geçirmesini engelleyen bu yağ siyah bir renk veriyordu. Siyah renk o dönem erkek­lerin ciddiyetini yansıttığı için olsa gerek erkekler tarafından da özellikle yağmurdan korunmak için kullanılmaya başlan­dı. Böylece beyaz güneş şemsiyeleri hanımların, siyah yağmur şemsiyeleri de beylerin vazgeçilmez aksesuarları oldu.

Zamanla daha kaliteli ve renk renk şemsiyeler üretilmeye başlandı ancak siyah renkli şemsiyeler erkekler tarafından ıs­rarla kullanılmaya devam ediyor.