Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ NEDEN AĞAÇLAR YAPRAKLARINI DÖKERLER?

NEDEN AĞAÇLAR YAPRAKLARINI DÖKERLER?

433
0

Sonbaharın en önemli sembollerinden biridir yapraklan dö­külen ağaçlar, rüzgârın etkisiyle havada savrulan sararmış yapraklar. Mevsim değişikliğinden kaynaklanan dökülmenin dışında yemyeşil görünümüyle bize şifa veren ağaçların yap­raklarını dökmelerinin pek çok nedeni bulunur. En genel ne­denler:

Ağaçların su ihtiyacı: Ağaçlar yapraklardan terleme yoluy­la dikkate değer bir miktarda su kaybederler. Soğuk havalarda toprakta genellikle donmuş hâlde bulunan suyu emmek zor­dur, bu durum da ağacın yapraklardan kaybettiği suyu telafi edemeyeceği anlamına gelir. Bu yüzden kimi ağaçlar bu şekil­deki su kaybını önlemek için yapraklarını kış gelmeden önce dökerler.

Ağaçlarda, hayvanlarda bulunan boşaltım sistemlerine benzer bir boşaltım sisteminin bulunmaması: Her organiz­ma, yürüttüğü metabolik etkinliklerin sonucu olarak birtakım atıklar üretir. Bu atıkların -genellikle biriktiklerinde zehirli özellikte olabileceklerinden- organizma bünyesinden atılmaları gerekir. Bizim idrar ya da dışkıyla kolayca bu atıklardan kurtulabilmemiz söz konusuyken ağaçlar için durum böyle değildir çünkü onlarda bizimkine benzer bir boşaltım sistemi yoktur, Bu yüzden metabolik atıklar yaprak hücrelerinde vakuol adı verilen organcıklarda, kristaller hâlinde biriktirilir. Yaprakların her kış mevsimi öncesinde dökülmesiyle de bitkiler bu atıklar­dan kurtulmuş olurlar.