Ana sayfa Köşe Yazarlarımız ÇANAKKALE’DEN SAKARYA’YA

ÇANAKKALE’DEN SAKARYA’YA

93
0

Mustafa Kemal, Osmanlı Devleti’nin 1. Dünya Savaşı’na katıldığını görünce, askeri ateşe  olarak görev yaptığı Sofya’dan aktif görev almak için Başkomutanlık Vekaleti’ne başvurur.Arkadaşları burada savaşırken o buna seyirci kalamazdı.  20 Ocak 1915 günü 19. Tümen komutanı olarak göreve başlar.

Çanakkale Savaşları sırasında Gelibolu Yarımadası’nda 289 gün aralıksız yaptığı görevin; 166 günü 19. Tümen Komutanlığı, 123 günü ise Anafartalar Grup Komutanlığı görevlerinde geçirir. Çanakkale Mustafa Kemal’i tarih sahnesine çıkan ve Anafartalar Kahramanı olarak anılmaya başladı savaştır.  Muharebe meydanında rütbe ne olursa olsun geçerli olan şey silah arkadaşlığıdır. Yeri geldiğinde size emanet edilen vatan evlatları ile bir arkadaş, yeri geldiğinde ise onlara ölmeyi emreden kararlı bir komutan olmalısınız.

Anafartalar Grup Komutanı Miralay Mustafa Kemal Bey beraber görev yaptığı kişilere o güveni verenbir komutandır.  Emrinde görev yapan Başçavuş Salih’e ‘’bir gün bunalırsan bana gel’’ demişti. Gazi Salih, kangren olan sol ayağı kesilince on beş yıl sonrada olsa yazdığı mektupla içindeki sıkıntıyı Gazi Mustafa Kemal’e anlatabilmiştir.

Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktası olan Sakarya Meydan Muharebesi günlerinde Mustafa Kemal Paşa, cephedeki hazırlıkları görmek için Polatlı’nın batısındaki savunma mevzilerini gezdikten sonra, atını ilerdeki tümen komutanlığı çadırına sürer. Tümen Komutanı Yarbay Abdurrahman Nafiz  Bey ( GÜRMAN ) onun tek başına geldiğini görünce şaşırır.

Başkomutan atından iner inmez, Abdurrahman Nafiz Bey aldığı savunma önlemlerini açıklamaya koyulur.

Bu sırada bir çavuş koşarak gelir, önlerinde durur, selam verir. Abdurrahman Nafiz Bey tümeninden bir çavuşun uluorta ortaya çıkıp Başkomutana disiplinsizlik örneği göstermesine sinirlenmiştir. Öfkeyle çavuş’un üstüne yürür. Çavuş selam durumunu bozmaksızın Mustafa Kemal Paşa’ya hayranlık ve sevgiyle bakar. Abdurrahman Nafiz Bey sağ elini havaya kaldırdığı sırada Başkomutan onu durdurur.Çavuşa doğru yaklaşır ve çavuşla göz göze gelir.

Mustafa Kemal Paşa babacan bir içtenlikle çavuşun omuzuna elini atar ve sorar; Nasılsın İsmail Çavuş?

İsmail çavuş altı yıl sonra karşılaştığı komutanının kendisine ismiyle hitap ettiğini duyunca heyecanı daha da artmıştır. Titrek bir sesle.Sağ olun Paşam! Konuşma şu şekilde devam eder.

Koca Çimen Tepedeki arkadaşlar nasıl?

Kimi Çanakkale de kaldı, kimi burada Paşam.

Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, İsmail Çavuş’un yanaklarından öperken gözleri buğulanmıştır.

Başkomutan altı yıl önceki, Çanakkale ‘deki bir çavuşu adıyla anımsaması Abdurrahman Nafiz Beyi şaşırtmış ve çavuşa karşı tavrını düşününce içine boğucu bir sıkıntı çöreklenmişti.  Şaşkın ve üzgün bakınıp duruyordu.

Mustafa Kemal Paşa birden çavuşun kötü bir tütün tiryakisi olduğunu hatırlar. Cebinden sigara tabakasını çıkarır ve çavuşa uzatır. Çavuş, uzatılan sigarayı çekinerek alır. Cebine koymak isterken, Mustafa Kemal Paşa kibriti uzatmıştır bile.

Başkomutan Abdurrahman Nafiz Beye döner: bu çavuşu karargahıma alıyorum. Gereken işlemleri hemen yapınız. İsmail Çavuş biraz sertçe söze karışır: hayır paşam! Sonra kaba davrandığını anlayarak, kusurunu düzeltmek ister. İzninizle Paşam, savaş bitene dek bölüğümde kalmak isterim.

Mustafa Kemal Paşa biraz içerlemiş görününce:

– Bağışlayın Paşam. Belki unuttunuz. Ben Yassıhöyüklüyüm. Hemen Sakarya’nın beri yakasında. Şimdiye kadar vatanın için dövüştüm, artık köyüm için dövüşeceğim.

Paşa memnun gülümsedi: peki İsmail Çavuş dediğin gibi olsun. İsmail Çavuş sert bir selam verdi, sonra koşarak uzaklaştı.

Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, Abdurrahman Nafiz Beye döner: Çavuşu sigarasız bırakmayın.

Çanakkale’de Mustafa Kemal’in emrinde savaşmış ve altı yıl sonra Sakarya Meydan Muharebesinde Başkomutan Mustafa Kemal Paşa ile karşılaşan İsmail Çavuş ve onun gibilerin fedakarlığı sonucu Sakarya Savaşı zaferle sonuçlanmıştır. Bu zaferin kazanılmasında vatan için hayatını kaybeden şehit ve gazilerimize 100 yıl sonra ne yapsak azdır. Ruhları şad olsun.