Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ B12 vitamini hangi gıdalarda bulunur?

B12 vitamini hangi gıdalarda bulunur?

226
0

Bugün size özellikle hayvansal dokularda bulunan B12 vitamini hangi gıdalarda bulunduğunu anlatan bir yazı paylaşacağım.

Son zamanlarda B12 vitamini eksikliğinden dolayı şikâyetleri  olanlar artmaya başladı. Çoğumuz bu şikâyetlerimizi pek önemsemeyip nasıl olsa düzelir diyerek fazla üzerinde durmuyor gibiyiz; ancak bu değerli vitaminin ne olduğunu ve ne işe yaradığını öğren­diğimizde ne kadar önemli olduğunu daha iyi kavrayabiliriz.

B12 vitamini özellikle hayvansal dokularda bulunur. Seb­zelerde bulunmaz, bu yüzden vegan (tamamen bitkisel) besle­nenlerin zaman zaman B12 vitamini içeren kompleks haplar kullanmaları gerekebilir.

B12 vitamini anemi hastalığını önlemek için gereklidir, alyuvar üretiminde folik asitin (B9) düz-enlenmesine yardım eder ve demir kullanımına yardımcı olur. Doğru sindirim, be­sinlerin alınması, protein sentezi, karbonhidrat ve yağ metabo­lizması için gereklidir.

İnsan bedeni be* yıllık B12 vitamini depolayabilir. Bl2 ^ mini sinir tahribatını önler, doğurganlığı sağlar, hücre oluşup I nu ve uzun yaşamasın, sağlar, sinir uçlarının normal gelişip kolaylaştırır, hafızanın güçlenmesine ve öğrenmeye yardım eder.

B12 yetersizliği genellikle eksik alımından değil, vitaminin uygun olmayan emiliminden kaynaklanır.

Bu vitaminin eksikliğinde yürüme bozukluğu, kronik y0r. gunluk, depresyon, sindirim bozuklukları, bayılmalar, mide bulantısı, kusma, fazla gaz çıkarma, baş dönmesi, uyku hâli, karaciğer büyümesi, göz bozuklukları, halüsinasyonlar, baş ağrıları, dil enfeksiyonu, huzursuzluk, zor nefes alma, hafıza kaybı, sinirsel bozulmalar, kalp çarpıntısı, kansızlık, kulaklar­da çınlama, omurilik yıpranması gibi rahatsızlıklar görülebilir. B12 vitamini eksikliği çoğu kez kalın sinir liflerinin miydin* kaybıdır. Bunun bir sonucu olarak birçok insanda dış duyu kaybı fazladır ve şiddetli vakalarda felç olması bile olasıdır.

B12 vitamini, bir hidrojen alıcısı olarak koenzim görevi ya­par ve çeşitli metabolizma faaliyetlerini yürütür. En önemli işlevi belki de gen kopyalanmasında koenzim olarak fonksiyon göster­mesidir. Bu sayede B12 vitaminini iki önemli görevi olduğu söy­lenebilir: Büyümeyi ve alyuvarların oluşumunu hızlandırma.

Bu vitamini 1972 yılında 11 yıllık bir çalışmanın sonucun­da Harvard’dan R. B. Woodward ve İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’ndcn A. Eschenmoscr laboratuvarlarında sentezlemişlerdir. Sentezi doksandan fazla basamakla olur ve yaklaşık yüz kişilik bir çalışmanın ürünüdür. Dana eti, yumurta, böbrek, süt ve süt ürünlerinde (hayvansal kaynaklı besinlerde) bulunur.