Ana sayfa Köşe Yazarlarımız Araç boşta mı yoksa viteste mi daha çok yakar?

Araç boşta mı yoksa viteste mi daha çok yakar?

103
0

Bugün size aracınınız boşta mı yoksa viteste mi daha çok yakacağını anlatan bir yazı paylaşacağım.

Boş vitesin, aracı iterek ilerletmenin gerektiği durumlar ve park konumu dışında bir kullanım yeri yoktur; yani seyir halindeyken mutlaka uygun bir vites seçilerek yolculuk yapıl­malıdır. Dolayısıyla araç sürerken boş vitese atmak her ne olur­sa olsun yanlış bir harekettir.

Kamyoncular arasında genellikle “peygamber vitesi olarak da bilinen boş vites sayesinde kamyon-otobüs gibi ağır araçlar bayır aşağı ilerlerken motorun frenleyici etkisinden kurtulurlar ve ön tarafa yığılmış ağırlık merkezinin oluşturduğu momen- tumla kadranlarında hiçbir zaman göremeyecekleri süratlere ulaşabilirler. Tabii aracın fren sistemi bu hızlara uygun ayar­lanmadığından olası panik frenlemelerde dengesizce savrulma, spin (aracın kendi etrafında dönmesi) veya takla atma gibi so­nuçların yaşanması da olasıdır. Araç

1 iletimini sağlayan şanzıman devreden çıkar Bu du^ pistonlar kendi hâlinde momentumunu kaybedene kadar bir süre hareket etmeye devam ederler ve hızları motorun rolanti devrine düştüğünde elektronik sistemin sinyaliyle tekrar ateş­leme yapılarak pistonların hareketi korunur. Bunun anlamı elbette yakıt sarfiyatıdır. Oysaki boş vites yerine misal beşinci vites kullanılsa motor hem tekerleklerin hareketiyle kendi ken­dine (ateşleme yapılmadan) çalışacak hem de aşırı hızlanmanın önüne geçilmiş olacaktır; çünkü şanzıman çalışarak bu sefer motordan aldığı gücü tekerleklere iletmek yerine tam tersini yani tekerleklerden aldığı momenti motora iletecek ve piston­ların ateşleme yapılmaya gerek duyulmadan kendi kendine ça­lışmasını sağlayacaktır, yani yakıt sarfiyatı “sıfır” olacaktır.

Arabayı viteste kullanmanın bir avantajı da rampa aşağı inerken frenlere binen yükü azaltmaktır. Rampa hangi vitesle tırmanılıyorsa o vitesle de aşağı inilmelidir. Bu sayede piston­ların devri arttıkça motora ilettiği frenleme etkisi de artacak ve araç çok fazla hızlanmadan güvenli bir şekilde minimum fren kullanımıyla iniş sağlanacaktır.

Görüldüğü üzere aracı viteste kullanmanın hem yakıt sar­fiyatı hem de güvenli sürüş açısından önemi büyüktür. Özet­lemek gerekirse seyir hâlinde boş vitesi kullanmayalım, kulla­nanları da ısrarla uyaralım.