Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ Enerji içeceklerinin insan vücuduna etkisi nedir?

Enerji içeceklerinin insan vücuduna etkisi nedir?

153
0

Bugün size günlük hayatımızda sıklıkla tükettiğimiz enerji içeceklerinin insan vücuduna etkisinin ne oluğunu anlatan bir yazı paylaşacağım.

Enerji içecekleri günümüzde yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı ve özellikle adrenalin tutkunlarıyla spor yapanların vazgeçilmez içeceği hâline geldi. Peki bir nevi doping etkisine sahip bu içeceklerin sağlığa olumsuz etkisi var mıdır?

Uzmanların görüşüne göre içeriğinde kafein bulunan bu içeceklerin tüketimi son derece zararlıdır ve kanımızı etkile­mektedir. Bu etkileşim sonucunda kanımız yapışkan hâle gelir. Kanın yapışkan hâle gelmesiyle de birçok kalp hastalığı oluşur. Ayrıca kan damarlarında büyük sorunlar yaşanır.

Enerji içecekleri içildikten bir saat sonra etkisini gösterir. İçildikten sonra yapılan incelemelerde kan sisteminde değişim gerçekleştiği görülmüştür. Kan sistemi uzun bir zaman norma­le dönmez. Kalp ve damar hastalıkları bulunan kişilerin değer­lerine benzeyen değerler ortaya çıkar.

Bu içeceklerde kana çabuk karışan maddeler bulunur maddelerin vücudumuzda uyana netkisi kısa bir sürede vücudumuza canlılık ve enerji gelir ancak bu yararı ilerleyen  zamanlarda kalıcı zarara dönüşebilir.

Enerji içeceklerini kullanıyorsak bile bunun limitini çok iyi  belirlememiz gerekir. Bu limiti belirleyemeyen kişilerin hayatını kaybettiği bir gerçektir, örneğin, bir basketbol oyuncusu devre arasında dört kutu enerji içeceği içmişti. Bu kadar aşırı, tüketmesi sonucu üçüncü periyotta kalp krizi geçirdi. Kalp kri­zi sonucunda basketbolcu kurtarılamadı. Enerji içeceği üreten şirketler de günde iki şişeden fazla tüketilmemesini belirtirler.

Enerji içeceklerinden özellikle kalp hastalığı olanlar, hamile kadınlar, diyet yapanlar, sürekli sporla ilgilenenler, çocuklar ve alkol tüketenler uzak durmalıdır.

Sonuç olarak içeriğinde bazı yararlı maddeler barındırsa da enerji içecekleri sürekli kullanıldığında vücudumuza zarar ve­rir. İçeriğinde bağımlılık yapan maddeler olduğundan tüketi­minde çok daha dikkatli olmalı ve üretici firmaların uyarılarını dikkate almalıyız.