Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ Gezegenimizin en soğuk ve en sıcak yeri neresidir?

Gezegenimizin en soğuk ve en sıcak yeri neresidir?

186
0

Bugün size Dünyanın en soğuk ve en sıcak yerinin neresi olduğunu anlatan bir yazı paylaşacağım.

Dünyanın en soğuk yeri Antarktıkadaki Vostok’tu. En düşük sıcaklık  89 derecedir. Bir diğeri de Polyus Nedostupnosti’dir. İtal- yancada kelimenin anlamı ulaşılamaz ya da ulaşılması çok zor yer anlamındadır. Normal sıcaklık derecesi -72 derece olarak kaydedilmiştir. Çok düşük sıcaklıklar, az yağmurlar ve güçlü rüzgârlar Antarktika’yı dünyanın en soğuk yeri yapmaktadır. Kaynayan su havaya döküldüğünde daha yere ulaşmadan buz kristallerine dönüşecek kadar soğuktur.

Antarktika, üzerinde insan yaşamı olmayan tek kıtadır. Bu kıtada yerleşik bir hayat yoktur. Sadece araştırma amacıyla ora­da bulunan bilim insanları ve bu devasa lotayı itleri buraya getiren gemiler vardır Antarktika en rüzgarlı en soğuk ve en kuru kıtadır; ayrıca yağış almadığı çöl olarak kabul edilir. Ortalama sıcaklık -50 derecedir Üzerinde hiç. bir bitki yetişmez. Tüm dünyadaki buzların %90 . buradadır

İçinde ülkemizin de bulunduğu bir grup ülkenin vardığı an­laşmaya göre Antarktika’ya asker çıkarmak, herhangi bir askeri aktivitede bulunmak yasaktır. Sadece bilimsel amaçlarla orada bulunmaya izin verilir ve buna herkesin hakkı vardır.

Dünyanın en sıcak veri ise Libyada El-Azi-ziadır. 1922 yılında gölgede sıcaklık 58 derece olarak ölçülmüştür, insanı bu­naltan sıcaklıklarda havadaki nemin yani rutubetin çok önemli rolü vardır. Gözle görülmese de havanın içinde su buharı vardır ve bu miktar o kadar fazladır ki atmosferde bulunan su miktarı toplanabilseydi, dünya yüzeyini 2,5 santimetre kalınlığında bir su tabakası kaplardı. Ancak havanın içine alabileceği su mik­tarının bir sınırı vardır. Doyma seviyesine gelince hava artık içine su alamaz. Dolayısıyla insanlar terleyince ter buharlaşıp havaya karışamaz ve artık terleyip rahatlayamazlar. Bu nedenle 35 derecede hava kuruysa terleyebildiğimiz için sıcaklıktan ra­hatsız olmazken nemli, suya doymuş havada 25 derecede bile bunalabiliriz.