Ana sayfa İsmail Hakkı Cengiz Kirli Hava Salgını Tetikler mi?

Kirli Hava Salgını Tetikler mi?

179
0

Yaklaşık olarak bir yıldır covid-19 adlı virüsü konuşuyoruz.

Yayıldıkça yayıldı.

Hakkında her şey konuşuldu, tartışıldı!

Aspirinin faydası-mahzuru…

Sarımsağın, baharatların faydalı olup-olmayacağı…

Vitaminlerin, bağışıklık sisteminin virüs üzerinde tesiri…

Sigara dumanından bulaşıp-bulaşmayacağı…

Maske-mesafe-temizlik…

Ulaşım araçları, alışveriş merkezleri…

Camiler, törenler hatta yakın akraba ziyaretleri…

Fakat hiçbir yerde, “kirli havanın covid-19 üzerindeki etkisi”nden bahsedildiğine şahit olmadım.

Bu zıkkımın kökü virüs doğrudan doğruya “NEFES” yoluyla bulaştığına göre, sigara dumanından da bulaşabileceği en yetkili ağızlarca savunulabildiğine hatta Kahramanmaraş’ta açık alanlarda sigara içilmesi yasaklandığına göre, kirli havanın da bu hastalık ve salgın üzerinde bir etkisi olsa gerek!

Şimdi, gündemde İstanbul var… İstanbul’un nüfusu ülke nüfusunun yüzde 20’si olduğu halde, salgına yakalananların yüzde 40’ı İstanbul’daymış!

İstanbul’un en önemli özelliği ne?

Aşırı kalabalık olması… Aşırı trafik tıkanıklığı olması… Dolayısıyla, sakinlerinin de muhtemelen, Türkiye’nin en kirli havasını soluyor olması!

İki gün önce, Yeşil Gazete’nin bir haberini yayımladık. Haber şöyle: İstanbul’da hava kirliliği karantina dönemine kıyasla yüzde 12 arttı. (https://www.genelhaberler.com/haber/oku/35882)

İstanbul’da, hava kirliliği konusunda, özellikle iki semt öne çıkıyor… Biri İkitelli, öteki Göztepe! İkitelli’de sanayi var, hava ondan kirli.

Peki, benim de oturduğum Göztepe’de ne var: TRAFİK TIKANIKLIĞI!

Marmara Üniversitesi-Bostancı arası 5 kilometre civarında… Şehir trafiğinde, azamî 10 dakikada birinden diğerine ulaşmanız lâzım. Ama ulaşamıyorsunuz. Ulaşım, bir ila bir buçuk saat sürüyor. Seyir halinde harcadığınızın birkaç misli yakıtı trafikte beklerken harcıyorsunuz.

Tıkanıklık, akıl almaz bir petrol-otogaz israfının yanı sıra, anormal şekilde hava kirliliği meydana getiriyor. Göztepe öne çıkmakla birlikte, İstanbul’un pek çok noktası aynı kaderi yaşıyor. Hava kirli!

Bu dehşet verici kirliliğin salgını olumsuz yönde etkilediğinden şüpheniz var mı?

Biraz bunu konuşun!