Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ Hafızamızı geliştirmek için neler yapmamız gerekir?

Hafızamızı geliştirmek için neler yapmamız gerekir?

253
0

Bugün size hafızamızı geliştirmek için neler yapmamız gerektiğini anlatan bit yazı paylaşacağım.

Hepimiz için hafızamızın güçlü olması çok önemlidir; sadece güncel konularda değil, tarihimizi oluşturan anıları hatırlamak için de. Oysa son zamanlarda “Hafızanı zayıfladı” sözü, genç insanlarda dahi duyulur oldu. Bunun eğer bir hastalıkla bağlantısı yoksa nedeni pek çok şey ola­bilir ama benim düşünceme göre çağımızın yükselen hızı, temposu bunda çok önemli bir etken. Belki bu temponun arasında bazen durmamız; yavaşlamamız; davranışlarımızın, sözlerimizin, yaşadıklarımızın bilincinde ve farkındalığında olmamız gerekir.Bir şeyi kırk kez söylersen olur der ya atalarımız, biz de sürekli, “Hafızam zayıfladı” sözünü sıkça kullanmaya başlarsak güçlendirmek için atacağımız adımların da etkisini düşürebiliriz. Anılarımızı renkler, şarkılar, mevsimler, kokular, sesler veya harflerle zihnimize kayıt edelim, bu şekilde onları daha rahat hatırlayabiliriz hatta bu yöntemi yeni öğrendiğimiz kavramlar­da da kullanabiliriz. Çağrışım yöntemi çok etkili bir yöntem­dir ve bir kavramı hatırlamamızı kolaylaştırır.

Bulmaca çözmek de etkili bir yöntemdir. Bulmaca hem ke­lime dağarcığını geliştirir hem de zihin için ilaç gibidir. Ayrıca zihin çalıştıran sudoko, mantık soruları gibi oyunlar da önemli hafıza güçlendirme egzersizleridir.

Zor olsa da arada bir sol elimizi kullanmakta da fayda vardır (solaklar için de sağ ellerini). Sağ elle yapmaya alışkın olduğu­muz örneğin dış fırçalama gibi eylemleri sol elimizle yapabili­riz. Bu egzersizin önemi, beynimizin kullanılmayan bölgesini de kullanıp güçlendirmekten kaynaklanır; çünkü bilindiği üze­re beynimizin sol yanı sağ tarafımızı ve sağ yanı sol tarafımızı yönetir.

Elbette ki beslenme alışkanlığımız da önemlidir; zencefil, kimyon, havuç, ceviz, fındık, fıstık, lahana, elma tüketilmesi gereken önemli besinlerden bazılarıdır. Ayrıca gingko çayı da hafızayı kuvvetlendirmede mükemmel denecek kadar faydalı bir bitkidir. Ancak yan etkilerini ve nasıl kullanılması gerekti­ğini iyice araştırıp kullanılmasında fayda vardır.

Not tutmak da etkili bir yöntemdir. Her zaman eli^, altında bir not defteri ve kalem bulundurup aklımıza şeyleri anında kayıt edelim, böylece günün akışına dair detayları hatırlamak için hafızamızı gereksiz yere meşgul etmez oluruz.

Bol bol oksijen alalım. Bunun en basit yolu da dışarıya çıkıp yürüyüş yapmaktır. Uykuya geçmeden önce yatacağımız odayı havalandırmak ve elbette en ideali bir pencereyi hafif aralık bırakıp uyumak temiz hava ihtiyacımızı karşılayacaktır.

Stresten uzak kalalım. Bunun için de yorulduğumuzu his­settiğimizde en azından bir beş dakika hiçbir şey yapmadan zihnimizi ve bedenimizi dinlendirelim. Nefes alıştırmaları da etkili bir yöntemdir.

Bilimsel araştırmalar sonucu tek tip bir hafıza olmadığı or­taya çıkmıştır. Herkesin bir hafıza çeşidi vardır; görsel ya da işitsel gibi. Bu nedenle hangi hafıza türüne sahip olduğumuzu öğrenmek de önemlidir. Böylece bir bilgiyi hafızamıza kayıt ederken o türün özelliklerine uygun kayıt yapabiliriz.

Bazı hafıza sorunların kökeni psikolojik olabilir. Yaşadığı­mız bir travma hatırlamak istediğimiz pek çok anımızı baskılıyordur belki. Bu durumda bir uzmandan yardım almak önem­li bir adım olur.