Ana sayfa GÜNDEM Yükseliş Kolejinden 97. Yıla özel 97 uçurtma

Yükseliş Kolejinden 97. Yıla özel 97 uçurtma

546
0

Polatlı Özel Yükseliş Kolejinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 97. yıl dönümü coşkuyla kutlandı.  Bando takımı eşliğinde 97. Yıla özel 97 uçurtma uçuruldu.

Polatlı Özel Yükseliş Kolejinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 97. yıl dönümü nedeniyle tören düzenlendi. Bando takım eşliğinde günün anlam ve önemine uygun şarkılar hep bir ağızdan söyledi. Ardından Polatlı Özel Yükseliş Kolejin 1. Sınıf öğrencileri cumhuriyet adlı şiiri okudular. Sonrasında Yükseliş Koleji Genel Koordinatörü Gökhan Mustafa Bal günün anlam ve önemine anlatan konuşma yaptı. Bal konuşmasında şunları söyledi: “Bugün Genç Türkiye Cumhuriyeti’nin en mutlu günlerinden olan 29 Ekim.

Bağımsızlığımızın, milli egemenliğimizin, hür irademizin meclise taşındığı, bir ve birlik olarak eşitlik ve kardeşlik duygusuyla kenetlendiğimiz  gün bugün. Bundan tam 97 yıl önce Ulu Önder Atatürk ve dava arkadaşlarının 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak başlattıkları mücadelenin, kazanılan savaşların, akıtılan kanların, öksüz kalan çocukların armağanı olan bu gün kutsaldır, kıymetlidir, anlamlıdır. Büyük önder Atatürk’ ün Türk milletine bırakmış olduğu en büyük miras hiç şüphe yoktur ki kurmuş olduğu Cumhuriyet’tir. Cumhuriyet akıl ve bilimi kabul eden sosyal bir hukuk devleti anlayışım benimseyen bir yönetim şeklidir. Bu haliyle cumhuriyet,insan hak ve özgürlüklerinin en üst seviyede korunduğu bir rejimdir.Cumhuriyet,Türkiye’nin çağdaş ve demokratik bir ülke olarak varlığını ve gelişimini sürdürmesinin en önemli güvencesidir. Aydınlık yarınlara ulaşmamızın en önemli kriteri Türk gencinin birlik, beraberlik ve bağımsızlık bilincini her şeyin üstünde tutan yaşam felsefesi haline getirmesidir. Bu bilinci kazanmış gençlerle aydınlık yarınlara yürüyebileceğimizi bilen bizler, gençlerimizi çok çalışmaya yönlendirerek sorumluluğumuzu yerine getirmekle yükümlüyüz.

“Cumhuriyet bayramınızı kutluyorum”

Sevgili gençler, Mustafa Kemal Atatürk 20 Ekim I927’de sizlere şöyle hitap eder. “Bu nutkumla milli varlığı sona erdirilmiş sayılan büyük bir milletin bağımsızlığını nasıl kazandığını, bilimin ve tekniğin en son esaslarına dayanan milli ve çağdaş bir devleti nasıl kurduğunu anlatmaya çalıştım. Bugün ulaştığımız sonuç, asırlardan beri yaşanan acıların ve bu vatanın her köşesini sulayan kanların bedelidir. Bu sonucu Türk gençliğine emanet ediyorum.” Cumhuriyetimizin tüm değerleriyle sonsuza değin yaşatılması hepimizin ortak sorumluluğudur. Bunun teminatı ise vicdanı hür, irfanı hür olarak yetişen Türk gençliğidir. Türkiye Cumhuriyeti; çağdaş değerlerle uyum içinde, şanlı tarihini, geleneklerini, kültürünü, inanç ve değerlerini muhafaza ederek sonsuza dek yaşayacaktır. Bu güzel günde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm devlet büyüklerimizi ve şehitlerimizi rahmet minnet ve saygıyla anıyorum. Cumhuriyet bayramınızı kutluyor, saygı ve sevgiler sunuyorum” dedi.

Ardından okulun yakınlarda buluna alanda bando takımı eşliğinde Cumhuriyetin 97. Yılına özel öğrenciler ve veliler tarafından 97 uçurtma uçuruldu.