Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ Parfüm yapma fikrini ilk kim buldu?

Parfüm yapma fikrini ilk kim buldu?

217
0

Bugün size kozmetik sanayinde şampuan, deodorant, sa­bun, pudra ve krem gibi çeşitli kozmetik ürünlerinde hoş koku vermek amacıyla kullanılan parfüm yapma fikrini kimin bulduğunu anlatan bir yazı paylaşacağım.

Parfümler; kozmetik sanayinde şampuan, deodorant, sa­bun, pudra ve krem gibi çeşitli kozmetik ürünlerinde hoş koku vermek amacıyla kullanılır. Ayrıca başta boya ve temizlik malzemelerinin istenmeyen kokularını maskelemek amacıyla pek çok sanayi dalında parfümden yararlanılır. Doğanın güzel kokularını vücudumuzda taşımamıza aracı olan parfüm, güzel kokulu maddelerin belirli ölçülerde birbirlerine karıştırılmasıyla elde edilen hoş kokulu bir üründür.

Parfüm olmadan önce eski zamanlarda kokulu tütsü ve yağlar büyücülerin, sihirbazların ve din adamlarının güçlerini simgelerdi; fakat Orta Çağ hastalıklarından korunmak için in­sanlar temizliğin önemini anlayınca sabun ve koku kullanmaya başladılar ve bu hızla yaygınlaşmaya başladı. Parfüm; Latince, kokulu duman anlamına gelen “perfu- mum kelimesinden gelir. Tarihi ise oldukça eskidir. Günü- nüi/den yaklaşık S.000 yıl önce, Mısırlılar güneş tanrıları Ra için güneşin doğuşundan batışına dek kokulu otlar ya­karlardı. ölülerini ise kokulu yağlar kullanarak mumyalar, mezarlarına parfüm şişeleri ve kokulu kremler koyarlardı. Nitekim yapılan kazılarda Mısır Firavunu Tutankhamonun mezarından parfüm şişeleri ve krem vazoları çıkarıldı. Mı­sırlılar günlük hayatlarında ise kokulu yağlar ve pomatlar kullanırdı. Bunlar içinde en çok tercih ettikleri “kyphi” adını verdikleri kokulu bir yağdı. Kyphi; bal, şarap, pirinç, mersin çiçeği, safran, katırtırnağı ve ardıç özlerinden olu­şan bir karışımdı. Nefertiti yasemin banyosu yapar, banyo­dan sonra vücuduna sandal ağacı, amber ve ender rastlanan çiçek özleri sürerdi.

Çağdaş niteliklere sahip, bilinen ilk parfüm 14 yüzvılda 1370 yılında yapıldı ve güzelliğiyle ünlü Macar kraliçesine at­fedildi. Esans ve biberiye yağıyla alkol karışımından elde edil­miş, lavanta yağıyla zenginleştirilmiş bu karışıma özel bir isim verilmesi de unutulmamıştı: “Macar Suyu”.

Yüzyılda cam sanatının ilerlemesiyle birlikte parfümün gelişme süreci de hızlandı. O yıllarda parfümün en çok üretilip tüketildiği ülke Fransa’ydı; fakat parfümün vücuda sürülme­sinin hastalıklara neden olacağı düşünülür, parfüm sadece pis kokuları maskelemek için kullanılırdı. Bu nedenle giysiler, el­divenler, mendiller hatta mücevherler bile parfümlenirdi.

Ve 18. yüzyıllarda, parfüm endüstrisi oldukça gelişti; özellikle Fransa’nın Grasse bölgesi parfüm endüstrisinin kalbi, merkezi hâline geldi.

20. yüzyılda parfümler muhteşem şişeleriyle birer sanat ese­ri hâlini aldı. Parfümler vücut kokularını bastırmak için değil, kişiliklerin altını çizmek için kullanılmaya başlandı ve çağdaş yaşamın vazgeçilmez bir parçası oldu.