Ana sayfa Köşe Yazarlarımız Lotus bitkisinin özelliği nedir?

Lotus bitkisinin özelliği nedir?

127
0

Bugün size Nelumbo denilen yağmur orman­larında yetişen kirli ve çamurlu bir ortamda yetişmesine rağmen tertemiz olması insanları hayrete düşüren “Gerçek nazik çiçekler” olarak da bilinen Lotus bitkisinin özelliğinin ne olduğunu anlatan bir yazı paylaşacağım.

Lotus bitkisinin kirli ve çamurlu bir ortamda yetişmesine rağmen tertemiz olması insanları hayrete düşürür. “Gerçek nazik çiçekler” olarak da bilinen bu bitki, üzerine en ufak toz parçası geldiğinde hemen yapraklarını sallar ve tozu belli böl­geye doğru iter ve yağmur yağmaya başladığımdaysa yağmur damlalarını aktif bir biçimde kullanarak temizlenir. Yaprağının üzerine düşen yağmur damlalarını üzerindeki kirli bölgelere aktarır.

Lotus çiçeği genel olarak Nelumbo denilen yağmur orman­larında yetişir. Bitkinin bu kendini temizleyebilme özelliği mimari alanda birçok projeye örnek olmuştur. Binaların dış kaplaması lotus bitkisinin yapraklarına benzetilir, böylece yağ­mur yağdığında bina yüzeyi daha çok temizlenir. Daha iyi bir temizlenme sağlanması için benzer özelliklere sahip boyalar dahi üretilmiştir. Bu çalışma üzerinde Alman şirketleri daha çok durmuştur. Alman şirket Ispo, lotusun adı verilen ve binaların dış cephesinin kaplanmasında işe  yarayacak  üretmiştir. Bu ürün dünyanın birçok bölgesine gönderilir.Bu ürün sayesinde herhangi bir ek temizleyiciye gerek kalmaksızın bina yüzeylerinin beş yıl temiz kalacağı söylenir.

Lotus bitkisinin bu özelliğiyle ilgili bazı akademik araştırmalar da yapılmıştır. Bonn Üniversitesi, temizlik gerektiren yaprakların pürüzlü yüzeyleri olduğunu açıklamıştır. En temiz bitki olan Lotus bitkisinin üzerinde bir çivi yatağı şeklinde ı küçük noktalar bulunur. Bu küçük noktalar arasında sallanan i toz zerrecikleri tutunamaz ve en ufak bir yağmur damlasın­da temizlenir.

Lotus bitkisiyle nilüfer çiçeği birbirlerine çok benzer, hat­ta çoğu özelliği aynıdır. Tek fark, boylarıdır. Nilüfer çiçeği en fazla 20 santimetredir fakat lotus bitkisinin boyu üç metreye kadar ulaşabilir.

Lotus çiçeği mitolojilerde önemli kavramları sembolize eder. Örneğin, mavi lotus çiçeği günümüzde bile bereket, cin- | sellik, yeniden doğuş, doğum ve saf tutkuyu sembolize etmeye devam eder. Eski Mısır döneminde mavi lotus çiçeği kutsal bir çiçek kabul edilirdi. Özellikle dinî törenlerde olmak üzere birçok alanda kullanılırdı. Mısır firavunları cinsel amaçlı da lotus çiçeği kullanırdı; çünkü lotus çiçeğinin cinsel gücü art­tırıcı birçok özelliği bulunur. Mısır piramitlerinde lotus çiçeği cinsellikle birlikte tasvir edilmiştir. Mavi lotus çiçeği kan do­laşımını hızlandırdığından cinselliği tetikler. Diyebiliriz ki bu özel bitki firavunların viagrası rolündeydi.

Edebiyatta da lotus bitkisi yerini almıştır. Birçok şair ve ya­zar eserlerinde lotus bitkisine yer vermiştir. Son olarak lotus çiçeğine benzeyen edebiyat ödülü yapmışlardır. Bu ödülü ise ünlü şairimiz Ataol Behramoğlu almıştır.

Dini bir önemi de olan bu bitki Budizm’le özdeşleştiril­ir. Budist tapınaklarına girildiğinde lotus pozisyonunda oturmuş, kendini Buda lığa hizmet için adamış gülümseyen Bodisatvalar  görülür. Aynı zamanda Budistler tarafından merhamet tanrıçası olarak kabul edilen Guanyin elinde lotus çiçeğiyle resmedilmiştir. Görüldüğü gibi lotus bitkisi Budistler için çok önemlidir; saflığın, bozulmamışlığın sembolüdür. Bu distlerdeki bir inanışa göre cennetin kralı 1.000 yapraklı bir al­tın lotusun üzerinde oturur. Bu inanışta, lotus çiçeği üzerinde meydana gelen Hindu yaratılış tanrısı Brahman etkili olmuş­tur. Budizm de temizlik çok önemlidir. En önemli hedef iyi bir Buda olmaktır. Buda, lotus çiçeğine benzetilir. Lotus pislikten çıkıp kendini temizler ve sonrasında muhteşem çiçekler açar.

Bu mucizevi bitkinin pek çok faydası da bulunur:

Lotus çiçeği en başta kalbi kuvvetlendirir. Kalp sağlığı­mız açısından önemli bir yere sahiptir.

Lotus (nilüfer) çiçeğinin kokusu insanlara uyku verir.

Mikroplara karşı etkilidir. Mikropları öldürür.

Baş ağrısını azaltmakla birlikte cinselliği arttırır.

Lotus (nilüfer) bitkisinin kökleri ishal hastalığına karşı etkilidir.