Ana sayfa GÜNDEM Cumhuriyetimiz 97 Yaşında!

Cumhuriyetimiz 97 Yaşında!

769
0

29 Ekim Cumhuriyet Bayramında Polatlı Cumhuriyet Meydanında tören düzenlendi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramında Cumhuriyet’in 97. Yıl Dönümü tüm yurtta olduğu gibi Polatlı’da da coşku ve sevinçle kutlandı. Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları 28 Ekim’de Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk anıtına çelenklerin sunulmasıyla başladı. 29 Ekim sabahı Kaymakamlık makamında gerçekleştirilen tebrikat programının ardından Cumhuriyet Meydanında kutlama töreni yapıldı. Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Cumhuriyet Bayramı kutlama Törenine; Kaymakam Murat Bulacak, Topçu ve Füze Okul Komutanı Tuğgeneral Sebahattin Türker, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, 58. Topçu Tugay Komutanı Albay İbrahim Camcı, Gaziler ve İstiklal Madalyalılar, Askeri Erkan, Siyasiler, Sivil Toplum Kuruluş temsilcileri, Kurum ve Kuruluş Müdürleri, Öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Sabah saatlerinde Polatlı Kaymakamlığında gerçekleştirilen tebrikat törenine Kaymakam Murat Bulacak  ev sahipliği yaptı. Kaymakam Murat Bulacak, Topçu ve Füze Okul Komutanı Tuğgeneral Sebahattin Türker ve Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, davetlilerle tek tek tokalaşarak tebrikleri kabul ettiler. Meydanda yapılan kutlama programında Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kaymakam Murat Bulacak tarafından günün anlam ve önemine dair konuşma yapıldı.

“Polatlımızda kazanılan Sakarya zaferi kurtuluş savaşımızın dönüm noktası olmuş”

Törende günün anlam ve önemini belirten konuşma yapan Kaymakam Murat Bulacak , şunları söyledi: Bugün tarihten silinmek istenen Türk milletinin, Gazi Mustafa kemal Atatürk önderliğinde destansı bir mücadeleyle kazandığı Kurtuluş Savaşı’nın hemen ardından ilan ettiği cumhuriyetimizin 97. Yıldönümünü kutlamanın heyecanını, gururunu ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz.İçinde bulunduğumuz Polatlımızda kazanılan Sakarya Zaferi kurtuluş savaşımızın dönüm noktası olmuş, düşman kuvvetlerinin Anadolu’daki ilerlemesi durdurularak kesin zafer kazanılmış,ordumuz ve Türk milletinin moral değerleri en üst noktaya çıkmıştır.

“Cumhuriyetimiz çok ağır bedeller ödenerek kazanılmış”

Cumhuriyetimiz çok ağır bedeller ödenerek kazanılmış, bir istiklal mücadelesinin ardından 29 Ekim 1923’de kurulmuştur.  Cumhuriyet rejimi, halk iradesi, halkın kendi kendini hür iradesiyle seçtiği temsilcileri ile yönetmesi demektir. Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesinin temelinde muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkma hedefi bulunmaktadır.  Birlik ve beraberlik içerisinde cumhuriyetimizi bütün değer ve kurumları ile özümsemiş olan milletimiz, Türkiye’yi çağdaş devletler içinde hak ettiği konuma yükseltmek için gerekli olan iradeyi her zaman ortaya koymuştur.  Hiç şüphe yok ki, istiklalimizin ve istikbalimizin sembolü olan cumhuriyetimizi korumak, ecdadımızın mirasına sahip çıkmak, onu gelecek nesillere aktarmak için; milletimizin her bir ferdi bugün aynı ruh ve kararlılığa, aynı özgüvene sahiptir.

Ülkemiz yükselişi sürdürürken yaşadığı 15 Temmuz hain darbe girişimi ve son dönemlerde hemen güneyimizde oynanan senaryolar ile Akdeniz ve Karadeniz sularımızda yaşanan gelişmelerle tarihin en kritik süreçlerinden birini yaşamaktadır.  Bu süreçte her zamankinden daha çok milli birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz günlerin içerisinde olduğumuzu unutmadan, cumhuriyetimize sahip çıkmak, ülkemizin ve milletimizin geleceği için çalışmak, fedakârlıkta bulunmak, gerektiğinde mücadele etmek, hepimizin müşterek vazifesi olduğunu belirtmek istiyorum.

“Bayramımız kutlu olsun”

Sevgili Gençler, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ey Yükselen Yeni Nesil! İstikbal Sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz” diyerek emanet bıraktığı cumhuriyete sahip çıkacağınıza inanıyor, sizlere güveniyoruz. bu bilinçle, cumhuriyetimizin kurucusu gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, kahraman silah arkadaşlarını, canlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi bir kere daha saygı ve rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyoruz. Yarınlarınız aydınlık ve mutlulukla dolsun; bayramımız kutlu olsun.

Sonrasında günün anlam ve önemini anlatan şiirler okudu. Tören sonunda Kaymakam Murat Bulacak Ankara İl genelinde düzenlenen resim yarışmasında birinci olan İnönü ortaokulu 5. Sınıf öğrencisi olan Hümeyra Durusulu’ya hediyesini takdim etti. Tören Kaymakam Murat Bulacak resim yarışmasında birinci olan öğrenci ve ailesiyle hatıra fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.