Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ Hızlı okumanın beyne faydası var mıdır?

Hızlı okumanın beyne faydası var mıdır?

221
0

Bugün size hızlı okumanın beyne faydasıyla ilgili bir yazı paylaşacağım.

Kitap kurtları okumaya doymaz; çünkü okunacak o ka­dar çok kitap vardır ki… Pek çoğu çözüm olarak hızlı okumayı öğrenmeye çalışır. Bu konuda yazılmış pek çok kitap ve düzenlenen kurslardaki artış; hızlı okumak isteyenlerin sa­yısının her geçen gün çoğaldığına dair bir göstergedir ancak kimileri bu duruma karşı çıkar. Kitabın ağır ağır okunması gerektiğini, hızlı okunursa anlamayı engelleyeceğini, okuma zevkini azaltacağını düşünür. Oysa hızlı okumayı savunanlar; tam aksini, yavaş okumanın anlama oranını düşürdüğünü id­dia eder.

Onlara göre yavaş okuyan bir insanın okurken aklından bir sürü düşünce geçer ve okuduğunu anlamadığı için sürekli başa döner. Hızlı okuyanınsa aklına farklı düşünceler gelmez ve okuduğunu daha rahat anlar, ayrıca zamandan da tasarruf eder. Günlük okuma saatinde daha fazla sayfa okuyabilir; fazlasıyla iş ve okul hayatında daha başarılı olabileceği gibi bilgi birikimi artar, kitap okuma kültürü gelişir.

Kitap okuma, günlük hayatımızı kolaylaştıran ve hayattan zevk almamızı sağlayan oldukça yararlı bir faaliyettir. Ayrıca beynimizin gelişmesine de büyük katkı sağlar. Beyin bilindiği üzere iki lobdan meydana gelir. Kitap okumayan bir insan, sa­dece televizyon izleyerek beyninin bir lobunu çalıştırır, bu ise beyin gelişimine engel olur. Beyinin gelişmesi için lobların her ikisini dengeli olarak çalıştırmamız gerekir. Bunu ise sadece ki­tap okuyarak geliştirebiliriz.

Kitap okumak; ayrıca beyin-göz ilişkisi kurarak daha hızlı algılama olanağı sağlar. Sağ ve sol loba bağlı kasları kuvvetlen­dirir. Daha hızlı düşünme ve IQ seviyesinin artmasına yardım­cı olur.

Bir toplumun kitap okuma alışkanlığı kazanması çok önem­lidir. istatistiklere göre kitap okuyan toplumlarda suç oranı daha az olur. Gelişim ve bilgi çağında her çocuk, genç, yaşlı herkes hızlı okuma sayesinde hayatlarını daha da zenginleşti­rebilir.