Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ Salça, ambalajlarındaki “likopen içerir” ifadesi ne anlama gelir?

Salça, ambalajlarındaki “likopen içerir” ifadesi ne anlama gelir?

233
0

Bugün size  salça ve domates suyu gibi ürünlerin ambalajlarında bulunan sebze ve meyvelerde doğal alarak bulunan karo- ten familyasına ait bir pigment olan Likopen ne anlama geldiğini anlatan bir yazı paylaşacağım.

Likopen, sebze ve meyvelerde doğal alarak bulunan karo- ten familyasına ait bir pigmenttir.  Güçlü bir antioksidandır ve vücudumuz tarafından üretilmeyip çeşitli besinlerle vücuda alınır. Başlıca likopen kaynağı domates olup ayrıca tro­pikal meyveler, karpuz ve kırmızı greyfurt gibi meyve ve seb­zeler de likopen kaynaklarındandır. Araştırmalara göre likopen yoğunlukla domates suyu, salça, ketçap gibi işlenmiş domates türevlerinde bulunur. Likopen oranı iklim şartları, toprak ya­pısı ve domates çeşidine göre değişiklik gösterebilir.

Faydalarına gelince likopen, bir antioksidan kaynağı olarak görmüş hücreleri onarır. Böylece çeşitli kanser önlenebileceği görülün Araştırmalara göre prostat kanseri, sindirim sistemi, rahim kanseri, meme kanseri kanseri   akciğer kanserini engelleyebilir. Ayrıca kadınlarda kalp ve  da­mar hastalığını koruyucu etkiye sahiptir.

Kandaki kolesterol oranının düşmesine yardımcı olur. Toronto Üniversitesinin yaptığı bir araştırmaya göre; likopen, koroner kalp hastalığı riskini azaltır. Likopen, akciğerdeki ilti­haplanmayı onarıp astım riskini azaltır. Günde bir porsiyon ve daha fazla domates ve türevlerini tüketmek prostat kanserini önleyici etkiye sahiptir. Kan düşürücü etkiye de sahip olan li­kopen, cildin oksijeni daha iyi ve etkili kullanmasını sağlar.

Likopen, sıcak veya soğuk ortamlarda saklanabilir. Sıcak or­tamda kimyasal yapısında herhangi bir bozulma gözlenmez. Ayrıca domates piştikçe likopen oranı artar ve zeytinyağıyla yenildiğinde vücut tarafından daha iyi sindirilir.

Likopen in yararları sayılmakla bitmez. Likopen kadın­ların güzelliğine de inanılmaz katkılar sunar. Ciltte doğal bronzlaşma sağlayıp gerginlik, parlaklık ve canlılık sağlayan likopenin güzelliğe katkısı yeni değil aslında, yıllar öncesine dayanır hatta öyle ki Balaton Gölü kıyısında yaşayan doma­tes yetiştiricisi Macar kadınlarının pişmiş domates eriyikleri­ni yüzlerine sürerek güneşten korundukları, geceleri kullan­dıkları domatesli kremlerle ileri yaşlarda bile genç görünmeyi başardıkları bilinir.