Ana sayfa GÜNDEM GÖK: TÜRKİYE’DE SAHİPSİZ BİR TARIM KESİMİ VAR

GÖK: TÜRKİYE’DE SAHİPSİZ BİR TARIM KESİMİ VAR

374
0

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Levent Gök, Polatlı Ticaret Borsası Başkanı Yahya Toplu’ya taziye ziyaretinin ardından Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı ilçe teşkilatını ziyaret etti. Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Levent Gök, ziyarette Polatlı gündemi ve ülke gündemine dair birçok konuda hakkında görüş bildirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Levent Gök, Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı ilçe teşkilatını ziyaret etti. Gök ziyarette, Türkiye’nin ekonomisi, tarımı, adalet düzeni , sağlık ve pandemi yönetimi, eğitimi hakkında hükümeti eleştiren bir  tutum sergiledi. Gök ; “İyi yönetilemeyen bir Türkiye,  bir saray ve sarayın damadı var aşiret toplumu gibi Türkiye yönetiliyor” dedi.

“Polatlı çiftçisi özellikle sulama alanında sorun yaşıyor”

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Levent Gök ziyarette Polatlıya dair  şunları söyledi: “Polatlı Ticaret Borsası Başkanımızın taziyesi için buradayız. Polatlıya sık sık geliyoruz daha da gelmeye devam edeceğiz. Polatlı Ankara’mızın en büyük dış ilçesi en büyük ilden büyük bir ilçe. Polatlı çiftçisi özellikle sulama alanında sorun yaşıyor. Burada devletin el atması gerekiyor. Eskişehir ile Ankara Polatlı arasında su sorunun bir an önce çözülmesi gerekiyor. Sakarya’daki su seviyesinin azalması Polatlı çiftçisin arazisini sulamaması neden oluyor. Bunun çözümü de Polatlı ile Eskişehir arasındaki yapılacak iş birliğidir. Baraj ile DSİ ile görüştük barajın yapımı konusunda da çabaların artması gerektiğini biliyorum ve bu konuyu gündeme getireceğim.

“Polatlı Türkiye’nin hububat deposu bu yüzden bizim bu konuyu çözmemiz gerekiyor”

Polatlı Türkiye’nin hububat deposu bu yüzden bizim bu konuyu çözmemiz gerekiyor. En güncel sorun pancardaki taban fiyatının belirlenmemesi çiftçimizin önünü görememesine neden oluyor. Çiftçi tohum desteği alamadığını söylüyor ve ben bu konuları mecliste gündeme getireceğim” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Levent Gök, Türkiye’nin iyi yönetilemediğini ve savrulduğu nu söyleşerek hükümeti eleştirdi. Gök ; “ Buğday ve  arpadan gümrük vergisini kaldırdılar. Bu da ithal getirin Polatlı çiftçisini ürünün dursun anlamına geliyor. Hükümet Türkiye’de bu süreci iyi yönetemiyor. Türkiye’de sahipsiz bir tarım kesimi var.

“Türkiye’deki tarımın bitirmeye çalışıyorlar”

Bu kesimin ayağa kalkması lazım. Tarım girdilerinden artan artışlar ve ürün bedellerinde artmayan bir durum söz konusu bu da çaresiz bir toplum olduğunu gösteriyor. Hükümetin böyle savrularak yurtdışından buğday arpa, ayçiçeği gibi temel maddelerinin vergisini sıfırlanması Türkiye’deki tarımın bitmesi anlamına gelir. Buğday Rusya, Arjantin’den gelecek oranın çiftçilerine para aktarıyor olacağız.

“Aşiret toplumu gibi Türkiye yönetiliyor”

Dövizdeki dalgalandırmalar durulmuyor. Savrulan Türkiye’nin iyi yönetilememesinin sebepleri var. Ekonomi Bakanı Berat Albayrak, benim döviz kuruyla işim olmaz ben dövize bakmıyorum dedi ama herkes dövize bakıyor. Ticaret Bakanı da  artışların döviz artışından dolayı olduğunu söylüyor. Ticaret Bakanı, Ekonomi Bakanın yalanlıyor. İyi yönetilemeyen bir Türkiye var. Bir saray var sarayın damadı var aşiret toplumu gibi Türkiye yönetiliyor. Bunun altında Türkiye de kurumların ve kuralların çökmesi var.

“Türkiye’nin demokrasinin ciddi bir şekilde sorgulanır”

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Levent Gök Türkiye’nin adalet düzenin ve demokrasinin sorgulanabilir olduğunun altını çizerek kuralsız bir toplum haline gelindiğini söyledi. Gök ; “Türkiye’de en üst mahkeme Anayasa mahkemesidir ve verdiği kararlar kesindir. Geçtiğimiz haftalarda bir kriz yaşandı ve hala yaşanıyor. Anayasa mahkemesinin Milletvekilimiz Enis Berberoğlu hakkında verdiği kararı bir alt mahkeme tanımadı. Bu bir ciddi devlet krizidir. Artık Türkiye’nin demokrasinin ciddi bir şekilde sorgulanır. Türkiye kuralsız ve aşiret toplumu haline geldi Anayasa mahkemesinin kararını beğensek de beğenmesek ki çoğu kararını beğenmiyoruz ama yasal olarak tanımak durumundayız. Hukuka güvenmezsek neye güveneceğiz. Bu hukuk  düzeni ortadan kalktığında  aşiret toplumlarda olan düzen ortaya çıkar.  Ekonomimiz savruluyor bunun nedeni dış sermayenin Türkiye’de yatırım yapmak istememesi  çünkü bu ülkede en üst mahkemenin kararları sorgulanıyorsa yabancı yatırımcı Türkiye’de yatırım yapmaz. Geçtiğimiz aylarda Türkiye’de bir çok yabancı sermaye çıktı” dedi.

Geçmediğimiz otoyollarını kullanmadığımız havaalanlarının  parasını ödüyoruz. Köprüler yapıldı her birine garanti verildi. Geçmeyen köprülerden dolayı müteahhitlere para ödüyoruz. Her alanda savruldukça savruluyoruz.

“Sağlık Bakanlığı  zaten vaka sayılarını saklayarak zaten itibar kaybı yaşadı”

Salgın konusunda ise şunları söyledi: “   Sağlık Bakanı İstanbul’da salgının geldiği  boyutu değerlendirmek amacıyla tüm bürokratları çağırıp toplantı yapıyor ama  İstanbul’un seçilmiş bir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu toplantıya çağırılmıyor. Bu iktidar Türkiye’yi yönetmesi mümkün değil. Bu sağlık Bakanlığının Türkiye’ye güven vermesi mümkün değildir.  Sağlık Bakanlığı  zaten vaka sayılarını saklayarak zaten itibar kaybı yaşadı.

“Uzaktan eğitimi sağlayacak alt yapı yok”

Gök; hükümetin eğitim sistemini de eleştirdi. Uzaktan eğitimi almak için elektrik, internet ve televizyonun olması lazım. Bana her gün şikâyet geliyor. Her gün elektrik kesintileriyle uğraşıyorum Uzaktan eğitimi sağlayacak alt yapı yok” dedi.Filyasyon ekipleri için  müdür ve öğretmeler görevlendiriliyor. Okulun müdürleri, öğretmenler covid hastalarının yanında gidiyor atanmayan sağlık teknisyenleri varken bu işleri neden kurum yöneticileri yapıyor.  Taşıyıcı olarak okula gelip çocuklarımıza bulaştırabilir. Neresine baksak dökülecek bir Türkiye var.Bu böyle gitmez. Bu tabloyu değiştirmek hepimizin  elinde bu iktidar kaybettiğini görünce otoriter olmaya başlıyor”.

“MHP, Muhalefet görevini üstlendi”

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Levent Gök son olarak Milliyetçi Hareket Partisinin askıda ekmek uygulamasının hükümete bir mesaj olduğunu söyledi.  MHP , Türkiye’nin geldiği tabloyu ortaya koydu. Askıda ekmek kapmayası ile MHP ortağına büyük bir ders verdi. Muhalefet görevini üstlenerek iktidar partisini sarsmıştır. Bir kuru ekmeğe muhtaç tablosu ortaya koyarak iktidara mesaj vermiştir” dedi.