Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ Paraşütle ilk kim atladı?

Paraşütle ilk kim atladı?

280
0

Bugün size bir nesnenin atmosfere açık bir ortamda havanın kal­dırma kuvvetinden yararlanarak yavaşça inmesini sağlayan paraşütle ilk kimin atladığını anlatan bir yazı paylaşacağım.

Sanırım hepimiz zaman zaman kuşlar gibi gökyüzünde uç­mayı hayal etmişizdir. Kanatlarımız olmadığından bu pek mümkün görünmese de hayalimizi bir uçaktan paraşütle atla­yarak gerçekleştirme imkânımız kısmen de olsa var. Peki, bu hayalini gerçekleştiren ilk cesur insan kimdi?

Paraşüt, bir nesnenin atmosfere açık bir ortamda havanın kal­dırma kuvvetinden yararlanarak yavaşça inmesini sağlayan gereçtir. Henüz uçak icat edilmeden önce M.S. 810-887 yılları arasında ya­şayan Arap mucit Abbas Kasım İbn Firnas’ın İspanya-Kordoba’da paraşüte benzer bir alet kullandığı tarihi kayıdarda geçer. Çin’de de paraşütün ilk örnekleri kullanılmıştır. Leonardo Da Vincinin paraşüde ilgili çizimleri vardır. İtalya’da 1470’lerden kalan başka para­şüt çizimleri bulunduğu gibi 1595 yılında İtalyan Fausto Veranzio tarafından yapılan çizimler Da Vinci’nin ötesindedir.

Günümüzde kullanılana en çok benzeyen paraşüt, 1783 yılında Fransız Louis-Sebastien Lenormand tarafından icat edilmişti; ancak Lenomand paraşütü, gökyüzünden yeryüzüne doğru uçmak için değil, yangın korkusundan yapmıştı.Amacı  yangın çıkan bir binadan paraşütşe atlayarak kurtulmaktı. İlk deneyimini 4,5 m yükseklikteki bir ağaçtan omuzlarına birer adet bir çeşit şemsiye bağlayıp atlayarak yapmıştı

Paraşütle ilk ciddi   atlamayı gerçekleştiren Fransız Andre-Jack- ; ques C,amerindi. 1769 Paris doğumlu Garnerin, 1793’de Fransız ordusunda müfettişlik yapmaya başlamıştı. Görevi esnasında İngiltere de ıkı yıl hapis yattıktan sonra ülkesine döndüğünde E 1797’de 1.000 metreden, bir balondan, ilk adayışını yaptı. Daha sonraları birçok gösteri atlayışı yapan Garnerin 1802’de, İngiltere’de j 2.400 metreden atladı. ABD Kara Kuvvederi’nden Yüzbaşı Albert Berry ise 1912 yılında uçaktan ilk atlayışı gerçekleştiren kişiydi.

Birinci Dünya Savaşı başlarında uçaktan paraşütle atla­manın pratik olmadığı düşüncesi hâkim olduğundan sadece gözetleme balonlarında görevli olanların, uçak saldırılarından kaçışlarında çok yaygın olarak kullanılmıştı. Ancak Birinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru paraşütün uçak pilotlarının da can simidi olduğu anlaşıldı.

ikinci Dünya Savaşı’nda boyutlarının  büyümesi ve teknolojile­rinin gelişmesiyle uçaklar; insanların ve birliklerin yere indirilmeleri dışında, silahları indirmek, mahsur kalan birliklere ikmal malzemesi göndermek, ajanları indirmek gibi birçok alanda kullanıldılar.

İkinci Dünya Savaşına kadar paraşütler ya keten, pamuk ve ipek gibi doğal ipliklerden ya da viskoz ve asetat ipliği gibi selüloz liflerinden yapılırdı. Keten ve pamuk ipliğinin kalın, ipeğin de pahalı olması nedeniyle 1939’da ABD ve Almanya’da naylonun bulunmasına kadar yalnızca belirli biçimde paraşüt yapılabildi. Çok güçlü ve paraşütün açılması sırasında oluşan şoklara çok iyi dayanan naylon, kısa zamanda öteki doğal iplerin yerini aldı.