Ana sayfa GÜNDEM 1 gram korona dünyada neler yaptı?

1 gram korona dünyada neler yaptı?

692
0

Çin’in Wuhan kentinde aralık ayında ortaya çıkan ve ülkemizde 11 Mart tarihinde ilk vakanın görüldüğü korona dünyanın dengesini bozdu.

Çeşitli hastalarda belirli bir neden olmaksızın gelişen ve tedavi ile aşılara cevap vermeyen bir zatürre görülmesi üzerine SARS-CoV-2 olarak adlandırılan  yeni bir koronavirüs teşhis edildi. Kişiden kişiye bulaşabilen virüsün bulaşma oranı  2020 Ocak ortasında büyüme gösterdi. İlerleyen zamanlarda Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya-Pasifik’te yer alan çeşitli ülkelerde yaşanan virüs vakaları rapor edilmeye başlandı. 11 Mart 2020’de Dünya Sağlık Örgütü  tarafından küresel salgın ilan edildi.

1.136.341 hasta hayatını kaybetti

13 Mart 2020’de Avrupa’nın artık koronavirüs krizinin merkez üssü hâline geldiği bildirildi. 22 Ekim 2020 tarihi itibarıyla dünyada 41.487.185 onaylanmış vaka, 30.914.158 iyileşen varken virüs nedeniyle 1.136.341 hasta hayatını kaybetti.

Dünya genelinde toplam 1 gram ağırlığında olan korona dünyada neleri değiştirdi?

Dünyadaki toplam coronavirüsün ağırlığı tam olarak yaklaşık bir gramdır. Bir gram virüs milyonlarca insanı eve kapattı. Bu virüs sayesinde ülkeler petrolü depolarda tutu, virüs 20 trilyon dolar kaynağın tükenmesine sebep oldu, kırk beş tane savaşı durdu.

Hava kirliliğinin yüzde yetmiş beşini temizlendi

Virüsün doğaya olumlu etkileri de oldu insanların zarar verdiği doğa eve kapanmaların olması nedeniyle Dünya üzerindeki toplam hava kirliliğinin yüzde yetmiş beşini temizlendi.

Covid-19 pandemisi üretim ve tüketimi de etkiledi.  Üretim ve tüketimi en alt seviyeye düştü, ülkeler kapılarını kapattı. Dünyanın gündemi değişti, dünya borsalarını alt üst oldu. Bir gram virüs ozon tabakasını onardı, çoğu insanı işsiz bıraktı, çoğu şirket iflas etti, trafiği büyük oranda düzenledi.

Öğrenciler 8 ay boyunca okula gitmedi

Korona virüsün önemli ölçüde etkilediği bir diğer konu ise eğitim oldu. Öğrenciler 8 ay boyunca okula gitmedi. Uzaktan eğitimle dersler devam etti. 

Bu salgının sosyolojik anlam da yansımaları görüldü. Tüm insanlar eşit konuma geldi. İnsan teması sonlandı. Dünyayı sarstı insanlar karantinada alındı. Evden çalışmalar başladı. İnsanlar ailesinden bile uzak kaldı. Temizlik kuralları önem kazandı.