Ana sayfa Köşe Yazarlarımız Hamburgerin İsim Babası Kimdir?

Hamburgerin İsim Babası Kimdir?

169
0

Bugün size herkesin bildiği iki dilim yuvarlak sandviç ekmeği arasına kırmızı etten hazırlanan köftenin yerleşti­rilmesi ve arasına çeşitli sosların eklenmesiyle yapılan hamburgerin isim babası kimin olduğunu anlatan bir yazı paylaşacağım.

Hamburger herkesin bildiği gibi iki dilim yuvarlak sandviç ekmeği arasına kırmızı etten hazırlanan köftenin yerleşti­rilmesi ve arasına çeşitli sosların eklenmesiyle yapılır ve sanırım dünyada en çok tüketilen yiyeceklerdendir. Hamburger, fast- food yani hızlı ve hazır yemek türleridir.. Özellikle yaşam temposunun artmasıyla ayakta ve hızla tüketilen hamburgerler açlığını yatıştırmak isteyen pek çok insan tarafından tercih edilir.

Kelimenin kökenine baktığımızda “Ham” İngilizcede tuzla­nıp kurutularak yapılan domuz bacağı anlamına gelir. Bu ne­denle hamburgerin aslında domuz etinden yapıldığı ve bizim kültürümüzle uzaktan yakından bir ilgisi olmadığı düşünülür. Ancak tarihine baktığımızda ortaya çıkışının Orta Asya’da yaşayan ve Tatar diye de bilinen Türk topluluğuna dayandı­ğı görülür. O dönemde çiğ sığır eti yiyen Tatar atlıları, sefere gittikleri zaman etlerini uzun süre muhafaza edebilmek için eğerlerinin altında saklıyorlardı. Zamanla bu ete baharat da Kilosuna dikkat edenlerin korkulu rüyası hamburger netlikle 250 ile 750 kalori arasında olur yani çeşidine göre farklılık gösterir. Hamburger içerisine zevke göre   sos eklenebilir ancak özellikle etin tadını ve lezzetini kaçıracak soslardan kaçınılması önerilir. Acı sos, ketçap ve mayonez  hardal ve barbekü sosun uygun olabileceği belirtilir.

Hamburgerin lezzetine lezzet katan en önemli etkenler­den biri de şüphesiz ki hamburger ekmeğidir. İnce kabuğu, yuvarlak ve genellikle üzeri susamlı, uzun süre bayatlamadan muhafaza edilebilen bu ekmek, normal ekmeğe göre çok daha farklı pişirilir. En büyük özelliklerinden biri de kabarması için hamurun birkaç kez dinlendirilmesidir.

Ancak her yiyecekte olduğu gibi hamburgerin de dengeli tüketimi önemlidir, özellikle gelişmekte olan küçük yaştaki çocukların sık sık hamburger yememeleri gerektiği söylenir; çünkü çok sık yenildiğinde çotukların o bezi re, diyabet gibi hastalıklara yakalanmasına neden olabilir. Hamburgerde trans yağ adı verilen kalp ve damar hastalıklarının başlıca nedeni olan yağlar kullanıldığından yetişkinlerin de hamburgerle ara­larına mesafe koymalarında fayda vardır.

Orta Asya’dan Almanya’ya gelen hamburger dünya mut­faklarına da buradan yayıldı.

19. yüzyılda hem fizikçi hem de yemek geliştirme ummanı olan Dr J H. Salisbury tarafından İngiltere’ye getirildi. Sa­lisbury dengeli bir beslenme için günde üç kez. Önceden uçak suyla yıkanmış biftek yenilmesi gerektiğini savunuyordu. Hu inancına uygun olarak Almanya’dan getirdiği hamburgerleri hazırlayıp adını da Salubury Bıftep koydu.

Hamburgerin en çok tüketildiği ülkelerden biri olan Amerika’ya gidişi 19. yüzyılın »onlarında Yeni Dünya ya gö­çen Almanlar sayesinde gerçekleşti ve hamburger etinden yapı­lan köftelerin adı yerleşip ilk olarak 1826 yılında New York’taki Delmonico’s isimli bir restoranın men fotinde yer aldı. Amerika’ya hızlı bir giriş yapan hamburgerin patenti ise neredeyse 100 yıl sonra 1932 yılında Amerikalı John Gregure tarafından alındı ve hiçbir zaman hamburger yapımında do­muz eti kullanılmadı.

Hamburger kelimesi öyle sihirliydi ki Birinci Dünya Savaş sonrası ABD’de İngilizcedeki Alman kökenli kelimeleri ayık­lamak için yapılan çalışmada hamburgerin ismi de SaJsffmry Bifieft olarak değiştirilmeye çalışıldı ama tutmadı.