Ana sayfa IŞIĞIN GÖR DEDİĞİ Kilitle anahtarı kim buldu?

Kilitle anahtarı kim buldu?

230
0

Bugün size tarihin en  önemli buluşlarından biri olan kilitle anahtarı kimin bulduğunu anlatan bir yazı paylaşacağım.

Tarihin en  önemli buluşlarından biridir kilitle anahtar. Evimizi kitleriz saklamak istediğimiz değerli eşyalarımızı bir kasaya koyup  kilitleri arabamızı kilitleri. Anahtarları unut­mayacağımız yerlere koymaya özen gösteririz. Peki, hayatımız­da bu denli önemli yer tutan bu iki ayrılmaz nesneyi kimin bulduğunu hiç merak ettiniz mi?

İlk kilitle anahtarı M.Ö. 20001i yıllarda Mısırlılar bulmuş­tur. Mısırlıların buluşu ahşaptan oluşan devasa anahtarlardan ve kilitlerden oluşurdu. Tarihteki ilk kilidin çalınma sistemi ise şöyleydi: Kilitleme işlemi sürgü üzerindeki deliklere pim takı­larak yapılıyordu, pimlerin boşa çıkartılmasını sağlayan “T” şeklindeki çizim ise kilidi açma işlemini gerçekleştiriyordu.

Mısırlılardan tutun da Eski Romalılara kadar kullanılan en popüler kilit çeşidi kılavuz kilit olmuştur. Bugün kullanılan ki­litlerin hemen hepsi kılavuz tipi kilittir. Bu kilitler ehemmiyeti olmayan eşyaları saklamak için çekmece, dolap, pencere gibi eşyalar üzerinde kullanılır. Kılavuz kilitleri diğer kilit|N ayıran temel faktör, anahtar deliğiyle anahtarın farklı büyüklükte olmasıdır.

İngiliz asıllı mucit Joseph Bramah, kilit buluşunu zirvC) taşıyan önemli köşe taşlarındandır. Bramah’ın yapmış olduğa kilitler hayli sağlamdı  bunun yanı sıra karışık ve anlaşılamazdı. Bu özelliği sayesinde hiçbir hırsız onun kilitlerini alt edemedi.

Linos Yelenin 1H48 senesinde bulmuş olduğu ve kendi ismini verdiği Yale marka kilitler günümüzde de kullanılır ancak yüksek teknolojiyle beraber mekanik kilitler değil, elektronik kilitler önem kazanmıştır. Parmak izi okuyan, göz retinasını tanıyan, avuç içini okuyabilen, insan sesini ayırt edebilen kilit buluşları yapılmıştır. Bu kilitler güvenliği en üst seviyede tut­mak amacıyla oluşturulmuştur. Bunun yanı sıra yüksek tekno­lojiye sahip kilitler, anahtar taşıma zahmetini ortadan kaldır­mış, insanoğlunun hayatını kolaylaştırmıştır.