Ana sayfa İsmail Hakkı Cengiz “İnsanların BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU Sizi Görmezden Geliyor”

“İnsanların BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU Sizi Görmezden Geliyor”

390
0

Bunu ben söylemiyorum, “Mor İnek” kitabının yazarı Seth Godin söylüyor. Godin ekliyor, “hem de her seferinde”!

Vay vay vay… İnsanların büyük çoğunluğu sizi görmezden geliyor fakat bir-iki kere değil, her seferinde!

Bunu bilmiyor değildik… İnsanların büyük bir çoğunluğunun bizi görmezden geldiğinin farkındaydık… Ama bu hakikati çok satan yabancı bir yazarın kitabında okumak insana çok çarpıcı geliyor. “Hem de her seferinde” uyarısı ise buz gibi soğuk bir duş etkisi yapıyor.

Bu büyük çoğunluk, öyle yüzde 80-90 gibi bir çoğunluk değil, çok daha fazlası… İnsanların en az yüzde 99’u sizi ve bizi görmezden geliyor.

Durum o kadar vahim mi?

Evet, o kadar vahim!

Abartılı geldiyse bir örnek vereyim: Facebook’ta, “İzmir Çevre Gönüllüleri Platformu (İZÇEP)” grubu var. Grupta üye sayısı 4 bine yakın. Üyeleri her gün 10-15 kadar gönderi paylaşıyor. Bu paylaşımlara işaret bırakanların (görenlerin) ortalaması 3-4, yazıyla üç-dört kişi. Bu ne demek? Üyelerin binde biri görüyor demek! Başka bir deyişle, binde 999’u görmezden geliyor.

Siz de kendi gruplarınızda, Whatsapp grupları da dâhil, bunu sınayabilir, tespit edebilirsiniz. Bazı popüler gönderileri görenlerin oranı, belki yüzde 1 veya 2’ye ulaşabiliyordur. Onlar da çok küçük bir azınlıktır ve öyle olduğu halde, istisnadır.

Peki, neden ezici bir çoğunluk sizi görmezden geliyor?

Sorunun cevabı can yakıcı:

Çünkü siz de diğerlerini görmezden geliyorsunuz!

Yazımı okuduysanız, elbette siz çok küçük bir azınlığa giren, GÖRENLERDENSİNİZ. Size yürekten teşekkür ederim. Yine sizi yürekten tebrik ederim.

Diğer gönderilerimi görmediniz de başlığından dolayı sadece bunu gördüyseniz, yine teşekkür eder, birbirimizi görmeye devam edelim derim.

Yazıya girmeyenlere cevap zaten başlıkta verilmişti. Onlardan hiçbir beklentimiz olamaz. Görmezden gelmeye devam!

“Hem de her seferinde”!