Ana sayfa GÜNDEM Yıldızkaya’dan CHP Grubunun bütçe eleştirilerine cevap

Yıldızkaya’dan CHP Grubunun bütçe eleştirilerine cevap

396
0

Yıldızkaya : “Her bir kuruşu dikkatli harcıyoruz”

Polatlı Belediye Meclisi Ekim ayı dördüncü birleşim birinci oturum toplantısı, Salı  13 Eylül Kültür Merkezi  salonunda Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya başkanlığında gerçekleştirildi.  Yıldızkaya, mecliste CHP Grubunun 2021 yılı bütçesini eleştirmeleri üzerine cevap verdi. Yıldızkaya,  CHP grubuna her  gelir artırıcı öneriye ret oyu verip bütçe gerçekleşmesini bekliyorsunuz” dedi.

Yıldızkaya, CHP Grubunun bütçe eleştirilerine cevap  verdi.Yıldızkaya ;  “Yapılan eleştirilerde kabul ettiklerimiz kadar etmediklerimiz de var. Bütçenin hayırlı olmasını diliyorum. Yüce Mevla bize yüksek bir gerçekleşmeyi nasip etsin ki hizmet edelim. Bundan rahatsız olmamak gerekir. Rakamlar yalan söylemez”.

Yıldızkaya : “Bütçe gerçekleşme oranlarımız da gayet iyi”

2014 yılı nisan ayında yeni göreve geldik seçim sonrasıydı bütçesi gerçekleşmesi  %57’di doğru az bir gerçekleşme oldu. Oransal olarak 2015 yılı %98, 2016 %91, 2017 %81, 2018 %74 bunlara bir de ayrı 10 ekleyelim. Çünkü yürürlüğe girmeyen bir yasa var.  Bu yasa işe şehrin tüm temizlik hizmetlerinin bedeli halktan ödenir bir durum var. Biz de onun için her yıl bütçeye ne olur ne olmaz diye 10 milyon fazla koyuyoruz.  Dolayısıyla gerçekleşme oranlarımız da gayet iyi” dedi.

Yıldızkaya: “Bu yıl %80 ile 85 gerçekleşmesini bekliyoruz”

Şu ana kadar bütçemiz 90 milyon gerçekleşmiş. Bu yılın ilk 6 ayı neden baz alıyorsunuz. Bu yıl %80 ile 85 gerçekleşmesini bekliyoruz. Ülkede ekonomik kiriz olabiliyor. Bu yıl pandemiye rağmen durumumuz çok iyi kimse bu konuyu söylemiyor. Gerçekleşmelerde son 2 yılda eksiğimiz var kabul ediyorum. Ama ondan öncesinde hedeflerimiz tutturduk.

Yıldızkaya : “Borçlanma ayıp değil bunu herkes borçlanır”

İhsan Bey dersine çalışmamış ya da bilmiyor. Bizim borçlanma yetkimiz gerçekleşen bütçenin %10’nın oranında çarpılır. Borçlanma ayıp değil bunu herkes yapar. Biz her yıl aldığımız borçlanma %10’dur . 2021 yılı için aldığımızı hala kullanmadık. Kiralara zamları encümen yapıyor. Gönül ister ki bütçe fazla versin .

Yıldızkaya: “Mecliste ret oyu vererek bütçenin nasıl gerçekleşmesini bekliyorsunuz”?

Borçlanmaya ret verirseniz, satışa ret verirsiniz o zaman nasıl bütçe gerçekleşecek. Bizim uyguladığımız gelir getirici tedbirlerde  fikriniz varsa söyleyin uygulayacağım. Her şey ortada bütün belediyeler  bu şekilde yönetiliyor.  Siz çok savurgan bir belediyesiniz derseniz de bunu ispat etmeniz gerekir .

Yıldızkaya: “Biz tekeden süt  çıkarıyoruz”

 Hangi kalemimizde var neyi savurmuşuz biz tekeden süt  çıkarıyoruz. Her bir kuruşu dikkatli harcıyoruz. Makam araçları konusuna gelirsek hiçbir daire amirimizde araç yok. Belediyenin 4 5 tane aracı var ihtiyacı olan kullanıyor. Kartaltepe  konutları bizi buna itti . Bütçe bu yüzden şişti. O bloklar kalsın yapmayalım mı ?  Belediye binasını  yapmayalım?  Kartaltepe  konutlarında sat yap yapacağız. Kalan daireleri nakde çevireceğiz.

Yıldızkaya: “Bizim aldığımız harçlar çevre belediyelerin çok çok daha azdır”

Bizim ölçeğimizde olan bir belediye için  bu bütçe makul. Gelir artırıcı önlemleriniz  yok ama sürekli  eleştiri yapıyorsunuz  ben  bunların  doğru olmadığını düşünüyorum. Bu zaten tahmini bir bütçe. Biz ülkenin geleceği nerden bilelim ekonomik kriz ,covid nerden bilebiliriz. Belediye  tıkır tıkır işliyor. Borcumuzu ödüyoruz,kapımızda alacaklılarımız yok , işçi ve memurun  maaşlarını ödüyoruz. Yatırımlarınız devam ettiriyoruz. Daha ne olacak.  İnşaat harçları %1 bizim aldığımız harçlar çevre belediyelerin çok çok daha azdır. İnşallah bu yıl daha fazla gerçekleşme şem için gayret göstereceğiz.  Bütçenin hayırlı olmasını temenni ediyorum”.