Ana sayfa GÜNDEM CHP grubundan bütçe eleştirisi

CHP grubundan bütçe eleştirisi

429
0

CHP grubundan bütçeye tepki

2021 bütçesi, Polatlı Belediye Meclisi Ekim ayı dördüncü birleşim birinci oturum toplantısında görüşüldü. CHP grubu oylamanın ardından bütçe hakkında eleştirilerini dile getirdi.

Polatlı Belediye Meclisi Ekim ayı dördüncü  birleşim birinci oturum toplantısı,Salı  13 Eylül Kültür Merkezi  salonunda Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya başkanlığında gerçekleştirildi. Ekim ayı dördüncü birleşiminde 4 gündem maddesi yer aldı. 2021 bütçesi  hakkında görüş bildirmek üzere söz alan CHP Meclis Üyesi Yüksel Yanmaz  kürsüye çıktı. Yanmaz konuşmasında şunları söyledi: “ 2021 yılı bütçesinin Polatlımıza hayırlı olmasını diliyorum. Bütçenin değerleri yasal olarak meclisten geçti. Encümenin verdiği karara göre CHP grubu olarak  bütçeyi kabul ettik. Çünkü bütçeler ilçeye hizmet için hazırlanır.

Yanmaz : “Denk bütçe olmasını istiyoruz”

 Biz istiyoruz denk bütçe olsun ve  ilçeye hizmet edilsin. Her hizmet Polatlı içindir. Bütçenin bir önceki dönemlerine baktığımız zaman 2018, 2019, 2020 yılları bütçesi 150 milyon olarak teklif edilmiş, uygulanmış ama kesin hesaplara baktığımız zaman bu bütçelerin gerçekleşme oranları çok düşük. En azından 2018 yılı bütçesi benim hoşuma gitti çünkü gider bütçesi % 36 milyon. Dairenin 2021 yılki bütçesi içine koyduğu 6 aylık hesaplamalara baktığımızda 6 aylık belediye bütçesi 43 milyonda kalmış. 43 milyonun ortalamasını aldığında yılsonu değerlendirmesi yaptığımızdada 87 milyon. Yani bütçemiz 150 milyon gerçekleşme oranın en az 6 aylık baz alarak değerlendirildiğinde 87 milyon. Bu oran biraz daha değişse bile 100 milyona tamamlanır. Biz istiyoruz ki bütçe kontrol edilebilir ve denk bütçe olsun. Yapılan bütçede Polatlıya hizmet sunulacak.

Yanmaz: “198 milyon bir afakî bütçe”

Bu kısımda 2021 yılı bütçesinin 198 milyon olarak meclisten geçmesi bana göre bir afakî bütçe. Enflasyon oranını dikkate aldığımızda bile bütçenin 2019 yılı bütçesinin 102 milyon olarak değerlendirildiğinde  %30 ilave etseniz 130 milyona çıkar. 2019 yılı bütçesinin gerçekleşme oranı %68’dir. 2020 yılı bütçesi eğer 6 aylık baz alırsak %58’e düşüyor. İnşallah temennim 2021 yılı bütçesi gerçekleşmesi %90’lara çıkar ki bütçede önerilen yapım işleri tamamlanabilir. Bir de gider bütçesine baktığımız zaman yaklaşık 7 milyon temsil arma tören gideri var 5 milyon faiz  gideri var toplamına baktığımız zaman 12 milyon civarı para ediyor. Bu paranın feda olmasını engelleyecek bir bütçe olmasını isterdik. Çünkü faiz giderleri her yıl 5 milyon olarak gidiyor son yılları da kattığımızda 25 milyon faiz giderleri oluyor bu da belediyeye bütçesine baktığımızda ciddi bir rakamdır.

Yanmaz : “Temennimiz Karaltepe konutlarının tamamlanmasından yanadır”

Önce stratejik plan hazırlanır sonra performans hazırlanır daha sonra bütçe yapılır belediyenin faaliyet raporuyla kesin hesapla değerlendirilir.  Baktığımda Kartaltepe konutlarının yapımı stratejik planda yok. Ama performansta konmuş2020 yılı için %30 2021 yılı için hedeflenen rakam %100 inşallah tamamlanır. Temennimiz tamamlanmasından yanadır. Belediye hizmet binası bu iki  stratejik planda var bir önceki stratejik planda 2019 yılında tamamlanmış olarak görülüyor. Bununda inşallah yeni stratejik planda hedeflenen rakama ulaşır diye tahmin ediyorum. 2021 yılı bütçesinin Polatlımıza hayıtlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Ardından CHP’li  İhsan Şıracı 2021 yılı bütçesi hakkında görüş bildirmek üzere söz aldı. Şıracı bütçe değerlendirmesinden önce Ankara’nın başkent oluşunun 97. Yıldönümü nedeniyle kısa bir konuşma yaptı. Şıracı ; “Burada çok önemli bir gün  olan günü kutlamak isterim. Bugün Ankara’mızın  başkent oluşunun 97. Yıldönümü kutlarım. Bir Ankaralı olarak olarak son Kale Polatlılı olarak bu vatanı bize armağan eden başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını minnetle anıyorum” dedi.

 Şıracı: “Bizim bütçeyi reddetmek gibi bir hakkımız yok”

Sonrasında 2021 yılı bütçesi hakkında görüş bildirdi. Şıracı şunları söyledi: “Belediye yasasına göre; meclis bütçeyi tümüyle reddetmez. Değişiklerle veya aynen onaylar. Bu nedenle performans programı ve bütçede tutarsızlık vardı neden onayladınız ifadesi doğru değildir. Bizim bütçeyi reddetmek gibi bir hakkımız yok.

Şıracı: “183 milyon gelir ,198 milyon gider 15 milyon borçlanmayla bütçe denkliğinde sağlanmış olmuş”

Belediye yöntemimiz 2021 yılı için 198 milyon bir bütçe hazırlamış. 2021 yılı gelir bütçesi 183 milyon olarak düşünülmüş. Bu gelirlerden  en büyük gelir kaynağımız 61 milyonluk merkezi hükümetten iller bankasından gelen para, 44 milyon  vergi gelirleri,  5 milyon kira gideri, 500 bin lira bağış ve yardımlar 2 milyon faiz geliri, 1,5 milyon ceza geliri, 3 milyon çeşitli gelirler , 63 milyon satış gelirleridir. Bunun 25 milyonu arsa 38 milyonu da diğer taşınmaz gelirleri. Belediyemiz 2021 2de Kartaltepe konutlarını tamamlamayı hedefliyor. Bu 38 milyon satış gelirleriyle   oluşturacak diye düşünüyorum. 198 milyonluk giderlere baktığımız 35 milyon personel,60 milyon mal ve hizmet alımı, 5 milyon faiz gideri ,4 milyon cari transferler, 80 milyon sermaye  giderleri,14 milyon yedek akçeler konmuş. 183 milyon gelir ,198 milyon gider 15 milyon borçlanmayla bütçe denkliğinde sağlanmış olmuş. Bence 2021 yılı bütçe görüşmelerin en önemli konu Yüksel Yanmaz’ın ifade ettiği konudur. Tekrarlamak istemem.

Şıracı: “Bir önceki yıllarda bütçe açık vermiş”

Belediyemizin 2018,2019, ve 2020 yılında 150 milyon tahmini bütçe koymuş tamamında gelirler ve giderler 100 milyon civarında gerçekleşmiş. Ama hepsinde bütçe açık vermiş giderler gelirleri geçmiş ve hepsinde inanılmaz şekilde tahmini bütçen sapma var.

 Üç yıldır 150 milyonluk bütçeyi %50  %40 sapmayla  gerçekleştirebilen  belediye yönetimim 2021 yılı için nasıl 200 milyonluk bir bütçe tahmininde bulunmuş. Başkanın  yanıt vereceğini umuyorum.

Şıracı: “Gerçekleştiremeyeceğiniz bütçe hedefleri koyuyorsunuz”

Sürekli gerçekleştiremeyeceğiniz bütçe hedefleri koymak sonuçta bunu gerçekleştiremiyor olmak hem bütçe denkliğini bozuyor hem de mali disiplini bozuyor. Bunun sürekli yapılmasından dolayı şöyle düşüyorum.  Yıldızkaya sürekli ifade ediyor  belediye bütçesinin %10’ı kadar borçlanma hakkımız var diye acaba biz tahminiyi  yüksek tutalım diyelim ki 200 milyon   %10 , 2021 ‘de 20 milyon borçlanma hakkımız olsun 2022 kasımda bütçe tutmazsa tutmasın biz borçlaşmayı sağlayalım mı  diye düşünülüyor diye düşünüyorum.

Şıracı : “Bu bütçenin açık vermeye aday bir bütçedir”

Benim gördüğüm 2021 yılı bütçesi giderlerinin çoğunluğunu cari harcamaların oluşturduğu  bir bütçedir. Bu bütçenin açık vermeye aday bir bütçedir. Faiz gelirleri, kiralara zam, arsa satışı ,kredi ve borçlanma bütçesi gibi görülüyor. Tüm bu koşullarda 2021 yılı bütçesinin Polatlımıza ve Belediyemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.