Ana sayfa GÜNDEM Polatlıda sulama göletleri oluşturuluyor

Polatlıda sulama göletleri oluşturuluyor

560
0

Ak Partili Belediye Meclis Üyesi Zekai Kaya ve Fatma Erten’in Büyükşehir Belediye meclisine eylül ayında vermiş oldukları Eski Sakarya nehri yataklarına tarımsal amaçlı su depolanması ile ilgili önerge kabul edildi.  Çiftçilerin talepleri doğrultusunda Ankara Büyükşehir makineleri tarafından sulama göleti oluşturulacak.

Ak Partili Belediye Meclis Üyesi Zekai Kaya ve Fatma Erten’in Büyükşehir Belediye meclisine  vermiş oldukları  kışın boşa akan Eski Sakarya yataklarına tarımsal amaçlı su depolanması Ankara Büyükşehir makineleri tarafından sulama göleti oluşturulması önergesi kabul edildi. Ak Partili Belediye Meclis Üyesi Zekai Kaya Büyükşehir Belediye meclisinde yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “İlçemizde Sakarya nehri özellikle son 3 yıldır devamlı bir şekilde kuruyor. Ak Partili Belediye Meclis Üyemiz Fatma Erten birlikte verdiğimiz önergede Polatlı ilçe sınırlarında Sakarya nehri ve çevresinde bulunan çiftçiler  nehrin kurumasından dolayı zor durumdadırlar. Komisyonumuzca yapılan incelemeler neticesinde Polatlı ilçe sınırlarında Sakarya nehri aşırı kuraklık ve sulama nedeniyle kurumakta olduğu ve Sakarya nehri üzerinde tarımsal faaliyette bulunan çiftçimizin mahsullerin kuruma aşamasına geldiği bu mahsullerin ülke ekonomisine ve çiftçilere zarar verdiği bu nedenle DSİ’den izin alınarak kışın boşa akan Eski Sakarya yataklarına nehri yataklarına tarımsal amaçlı su  depolanması Ankara Büyükşehir makineleri tarafından sulama göleti komisyon raporu uygun görmüştür. Buradan komisyonumuza ve siz değerli meclis üyelerimize çok teşekkür ediyorum.

Kaya: “Tarımın Başkenti Polatlıdır”

Bizim İlçemizde buğday, arpa pancar  üretimi çok fazladır. Türkiye’nin Başkenti Ankara ise Tarımın Başkenti Polatlıdır. Vereceğimiz katkıyla kuruyan Sakarya nehrinde Gökpınar Barajı bu sene bitmesi aşamasına geldi. 2021 yılında orada toplanan suyun Sakarya’ya da katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Boş bekleyen Eski Sakarya nehri yataklarına su verilmesi konusunda Büyükşehrimizin iş makineleriyle destek vermesinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.