Ana sayfa GÜNDEM Kuşoğlu, ‘’Hazine Garantili Harcamaların Konuşulmasından Rahatsız Oluyorlar ‘’

Kuşoğlu, ‘’Hazine Garantili Harcamaların Konuşulmasından Rahatsız Oluyorlar ‘’

465
0

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı, CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Miiletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nun Cumhuriyet Halk Partisi Grubu Sözcüsü Bülent Kuşoğlu, Plan Bütçe Komisyonunda kabul edilerek TBMM Genel Kurulunda görüşülecek, kamu mali denetimini ortadan kaldıracak, yurttaşların kamu giderlerini öğrenme hakkını elinden alacak uyarısıyla karşı çıktığı Kamu Mali Yönetim ve Denetim Kanunu’ nda düzenlemeleri içeren yasa teklifine ilişkin açıklamalarda bulundu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yeni yasama yılında kabul edilerek Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek olan Kamu Mali Yönetim ve Denetim Kanunu’ ( 5018 sayılı) nda değişiklikleri içeren yasa teklifinin görüşmelerinde en başından bu yana yasa teklifine karşı çıkan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı, CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Miiletvekili, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nun Cumhuriyet Halk Partisi Grubu Sözcüsü Bülent Kuşoğlu, ‘’ Mevcut iktidar tarafından getirilmeye çalışılan bu düzenleme ‘’ Fonsiyonel Esaslı Bütçe ‘’ yapısından iktidarın mazrufu gizlemek adına ortaya koydukları zarftan öte olmayan, ‘’ Performans Esaslı Bütçe ‘’ yöntemine geçişi öngörüyor. Bütçe hakkının, yurttaşlarımızın vergilerinin nerelere gittiğini bilme hakkının ortadan kaldırılmasıdır.Ekonominin  demokrasiye ihtiyacı vardır. Ekonomide Demokrasinin ortadan kaldırılmasıdır.İktidar, hazine garantili harcamaların kamuoyunda konuşulmasından rahatsızlık duyuyor, yurttaşın bilgisinden saklıyor ve hazine garantili harcamaları kelime anlamıyla da garantiye alıyor. Kamu Maliyesi’nin Anayasa’sı olarak ifade edebileceğim şeffaflık, denetlenebilirlik ve hesap verebilirlilik ilkeler ihlal ediliyor’’ İfadelerinde bulundu.

Kuşoğlu, ‘’ Aylar önce hazırlıyoruz dedikleri 2021 bütçesini, daha yasalaşmamış bir kanun teklifine göre hazırladılarsa?’’

Kuşoğlu açıklamasında, ‘’ Ekim ayının 20’sinden itibaren ve Kasım ayı boyunca yoğun bir bütçe görüşmeleri süreci yaşayacağız. Hem 2019 bütçesinin kesin hesabı görüşülecek hem de 2021 yılı bütçesi hazırlanacak. Mevcut iktidar, 2021 bütçesinin hazırlığına başladığını bildirmişti. Ancak şu nokta çok önemli; Yeni yasama yılı başlangıcında Plan ve Bütçe Komisyonuna ifade ettiğimiz bu yasa teklifi geldi. Aylardır hazırlandığı ifade edilen 2021yılı bütçesinin bu teklife göre yeniden hazırlanması süre bakımından mümkün değil… Şayet bu yasa teklifi bilinerek hazırlanıyorsa bu da yurttaşın ve meclisin iradesine ipotek koymak değil midir? ‘’ ifadelerine yer verdi. 

Kuşoğlu, ‘’ Seçim Vaadimizi Hatırlatayım; Biz Kesin Hesap Komisyonu Kuracağız ve Komisyon Başkanı da Ana Muhalefet Partisinden olacak. ‘’

TBMM Genel Kurulu’nda belirlenen süreçte hem 2019 yılı kesin hesabının görüşülmesi hem de 2021 yılı bütçe görüşmelerinin yapılacak olmasının ciddi bir sorun olduğuna dikkat çeken Kuşoğlu, ‘’ Biz Demokrasiyi gerçek anlamda tesis edecek bir seçim vaadinde bulunmuştuk. Bu vaaadimizin yurttaşlarımızın tüm demokrasi özlemleriyle değerlendirmesini diliyorum. Biz Kesin Hesap Komisyonu Kuracağız ve Komisyon Başkanı da Ana Muhalefet Partisinden olacak.’’ sözleriyle ekonomide demokrasiyi tesis edecek seçim vaatlerini hatırlattı.

Kuşoğlu, ‘’ Biz ve Yurttaşlarımız Diyoruz ki; Cebimizden çıkan vergilerin nerelere gittiğini bilmek istiyoruz ‘’

‘’Merkezine yurttaşı alan toplumsal bir siyaset dili üretiyoruz.’’ diyen Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı, CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili, TBMM Plan ve  Bütçe Komisyonu CHP Grubu Sözcüsü Bülent Kuşoğlu,  ‘’ Biz ve Gençlerimiz Diyoruz ki ‘’ diyerek, ‘’ Biz ve Kadınlarımız Diyoruz ki ‘’ diyerek, ‘’ Biz ve Emekçimiz, Esnafımız, Emeklimiz, İşsizimiz Diyoruz ki ‘’ diyerek yurttaşlarımızın kalbine dokunan yurttaş odaklı, halkçı bir yaklaşımı benimsiyoruz. TBMM Plan Bütçe Komisyonunda, öncelikli görevimiz, Milletimiz adına yurttaşlarımızın vergilerinin nerelere harcandığının denetimini yapmaktır. Bu düzenleme, bu hakkın da gasbıdır.  Yurttaşlarımızla, demokrasinin tüm ilkelerine sıkı sıkı sarılarak ekonomide, eğitimde, sosyal yaşamda çözümlerimizi paylaşıyoruz. Halkımızın sesini ekonomi diliyle duyurmaya gayret gösteriyoruz. Halkımız şeffaflık diyor,yurttaşımız kendisini yönetenleri hesap verebilir olmasını istiyor. Bu ilkeleri sonuna kadar savunuyoruz. Milletimiz adına bu yasa teklifine karşıyız. ‘’ ifadelerinde bulundu.

Kuşoğlu, ‘’ Mühim olan zarf değil, mazruftur’’

Kuşoğlu açıklamasında, ‘’ İktidar kavramları da kendine göre yorumluyor. Zam kavramının karşılığı bellidir. İktidar millete zam kavramını güncelleme olarak sunuyor. Zarfa güncelleme dediğinizde mazruf; Zam olmuyor mu? Tıpkı bunun gibi, mevcut iktidar ‘’ Fonksiyonel Esaslı Bütçe ‘’ kavramının karşılığına ‘’ Performans Esaslı Bütçe ‘’ diye ekonomi literatüründe olmayan bir kavramı getiriyor. Milletimize ‘’ Performans Esaslı Bütçe ‘’ zarfı içinde mazrufu yani ‘’ Kamu Maliyesi Şeffaflığı, Denetlebilirlilik, Hesap Verebilirlilik Ortadan Kaldırılıyor’’ gerçeğini gizliyor. Yurttaşlarımız bilmelidir ki; Fonksiyonel sınıflandırma yoksa harcamalarınızın nereye yapıldığını, ne kadar verimli olduğunu kıyaslayamazsınız, anlayamazsınız. Biz bu sınıflandırma nedeniyle örneğin şehir hastanelerine ne kadar garanti verildiğini, garanti ödemelerinin ne kadar şehir hastanesine yapıldığını görebiliyoruz. Yol köprü geçişlerine ne kadar garanti verildiğini ve harcama yapıldığını yine yıl bazında görebiliyoruz. ‘’ ifadelerinde bulundu.