Ana sayfa GÜNDEM Nazlıaka, Ayaz Ve Kuş’tan ‘’11 Ekim‘’ Mesajı

Nazlıaka, Ayaz Ve Kuş’tan ‘’11 Ekim‘’ Mesajı

311
0

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi Üyesi ve CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, CHP Ankara İl Kadın Kolları Başkanı Ayfer Ayaz ve CHP Polatlı İlçe Kadın Kolları Başkanı Devlet Kuş tarafından tüm dünyada 11 Ekim’de kutlanan Dünya Kız Çocukları Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayımlandı.

Tüm dünyada 11 Ekim’de kutlanan Dünya Kız Çocukları Günü’nün, cinsiyet ayrımı yapmamayı temel alan önemli bir tarih olduğuna dikkat çekilen mesajda  Kız çocuklarının cinsiyet ayrımı üzerinden gördüğü eşitsizlik, ayrımcılık ve kötü muameleye karşı farkındalığın arttırılması için Birleşmiş Milletler tarafından 2012 yılından itibaren alınan kararla 11 Ekim tarihi, Dünya Kız Çocukları Günü olarak ilan edildiği ifade edildi.

Nazlıaka, ‘’Benim sesim, bizim eşit geleceğimiz’’

Bu yıl bütün dünyanın kız çocukları “BENİM SESİM, BİZİM EŞİT GELECEĞİMİZ”  (MY VOİCE, OUR EQUAL FUTURE) temasıyla seslerini duyuracak diyen Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi Üyesi ve CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka mesajında, ‘’ Ne yazık ki bugün takviminin dışına çıkıp hayatın gerçeklerine baktığımızda içimiz ürperiyor. Yanıbaşımızdaki kız çocuklarımız eğitim, sağlık, beslenme ve barınma gibi temel ihtiyaçlarına dahi ulaşamazken, şiddet sarmalının içinde büyümek zorunda kalıyor. İstismara uğrayan, öldürülen, zorla evlendirilen, tarikat yurtlarının ve kurslarının insafına bırakılan kız çocuklarının hayatlarının nasıl da karartıldığını her gün yeni ve acı örneklerle öğreniyoruz. Kız çocuklarının karartılan hayatları derdimiz olmalıdır. Çözümler üreterek ekonomik ve sosyal anlamda kız çocuklarımıza kendi ayakları üzerinde durabilecekleri bir yaşam sunalım ‘’ ifadelerine yer verdi.

Ayaz, ‘’Kız çocuklarının önündeki baskılayıcı engelleri ortadan kaldıralım‘’

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara İl Kadın Kolları Başkanı Ayfer Ayaz, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları günü dolayısıyla CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığı tarafından yayımlanan mesajda Ülkemizde kız çocuklarımızın önündeki baskılayıcı engeller ve eşitsiliklere çözüm üretmek yerine, 2016 yılından beri her seferinde erken yaşta evliliklerin önünü açan ve çocuk istismarına af getirilmesi planlanan yasa tasarısını engellemek için mücadele etmek zorunda kalındığını belirtti. Ayaz, ‘’ Adliyelerden, sokaklardan, meclis önlerinden çocukların bedeni üzerinden ellerin çekilmesini talep ederken hala 9 yaşındaki kız çocuğunun evlenip evlenemeyeceği, ergenlik döneminin çocuk doğurması için “en verimli çağ” olup olmadığı yönündeki tartışmalar adeta toplumun sinir uçlarına servis ediliyor. Kız çocuklarını her açıdan hapseden bu zihniyet ancak yarınını hesap edemeyen bir anlayışın ürünüdür. Eğitimden başlayarak sosyal hayatta, ekonomik hayatta fırsat eşitliği sağlanmalıdır. ‘’ dedi.

Kuş, ‘’Eğitimden başlayarak sosyal yaşamın tüm aşamalarında fırsat eğitliği, insanca yaşamın gereğidir’’

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Kadın Kolları Başkanı Devlet Kuş 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü dolayısıyla CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığı ve CHP Ankara İl Kadın Kolları Başkanlığınca yayımlanan mesajın sonuç bölümünde yer alan çözüm önerilerinin önemine dikkat çekti. Kuş, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’nde tüm devlet yetkililerine ve siyasal iktidara seslenildiğini belirterek, bu konuda samimiyetin kız çocuklarının önündeki engelleri kaldırmak noktasında ortak irade oluşturmayı gerekli kıldığını belirtti. Kuş, bir eğitimci bakış açısıyla mesajın sonuç bölümünü ‘’ Toplumsal cinsiyet eşitliği derslerini kaldırmak yerine bu konunun ne kadar önemli olduğunda anlaşalım. Kız çocuklarının eğitimden geri kalmaması için eğitimde fırsat eşitliğini konuşalım. 4+4+4 sistemi ile okuldan çekilip ucuz iş gücü olarak çalışmak ya da evlenmek zorunda olan kız çocuklarına kendi ayakları üzerinde durabilecekleri bir yaşam sunalım. Ayrımcılıkla, eşitsizlikle baş etmek için kız çocuklarını geleceksizliğe hapsetmek yerine hayallerini gerçekleştirdikleri yarınlara taşıyalım.’’ şeklinde özetledi.