Ana sayfa GÜNDEM Mecliste kira artışı gerginliği

Mecliste kira artışı gerginliği

871
0

Ekim ayı üçüncü birleşim birinci oturumunda gündemin beşinci maddesi olan Kadın girişimcilerinin kiralarının yapılandırılması ve Atatürk Caddesinin aydınlatılması ile müşterek konu Cumhuriyet Halk Partili Belediye Meclis Üyesi Selami Ovacık ve Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya arasında gerginliğe yol açtı.

Ekim ayı üçüncü birleşim birinci oturumunda gündemin beşinci maddesi olan Kadın girişimcilerinin kiralarının yapılandırılması ve Atatürk Caddesinin aydınlatılması ile müşterek konulu hakkında komisyon raporu okundu. Raporda şu ifadeler yer aldı: “ Kira artışlarının bu sene yaşanan kriz ve pandemi şartları göz önünde bulunarak 2021 yılı kira artışlarının makul seviyede tutulmasına ve Atatürk Caddesi aydınlatılması TEDAŞ ile görüşülerek çalışmaların başlatılacak”.Rapor oy çokluğuyla kabul edildi.

Komisyon raporunun okunmasının ardından Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya ve Cumhuriyet Halk Partili Belediye Meclis Üyesi Selami Ovacık arasında polemik meydana geldi.

Ovacık: “Önergede komisyonun raporları net değil”

Cumhuriyet Halk Partili Belediye Meclis Üyesi Selami Ovacık Kadın girişimcilerinin kiralarının yapılandırılması ve Atatürk Caddesinin aydınlatılması konusu ile görüş bildirmek üzere söz aldı. Ovacık konuşmasında şunları söyledi: “Önerge sanırım biraz eksik okundu benim verdiğim önergede Kadın girişimcilerinin kira artışlarının sembolik olması ve birikmiş kira borçlarının eşit taksitlerde düzenlemesi ve yapılandırılmasıydı. Covid 19 henüz devam ediyor. Bu durumun seyri henüz belli değil. Bu durum hükümetin ve yerel yönetimlerin bütçesini olumsuz etkiliyor. Önergede komisyonun raporları net değil daha net olmasını istiyorum” dedi.

Ovacık : “Bu borçlanma Polatlı için de önemliydi”

Ankara Büyükşehir Belediyesi meclisinde dün yapılan toplantıyla Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne 700 milyon liralık kredi kullanım yetkisi verildi. Konu hakkın da Ovacık şunları söyledi: “ Bu borçlanma Polatlı için de önemliydi. Ankara’mıza bu borçlanma hayırlı olsun oy birliğiyle alına bir karardı bu borçlanmayla da Polatlımıza inşallah bir şeyler düşecek”.

Yıldızkaya : “Bizim için kiracılarımızın tamamı eşittir”

Cumhuriyet Halk Partili Belediye meclis üyesi Selami Ovacık’ın  konuşmasının ardından Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya şunları söyledi: “ Önerge aynen şu şekilde Mülkiyeti Belediyemize ait Kadın girişimcilerinin kiracısı oldukları iş yerlerinin içinde bulunduğumuz pandemi nedeniyle şimdiye kadar biriken kira borçlarını eşit  bedellerini 2021 kasım ayına kadar sembolik olarak 1020 lira olmasını ve kadın girişimcilerin olduğu Atatürk Caddesinin aydınlatılmasını öneriyoruz demişler. Tutarsızlık asıl burada var. 200 tane kiracımız var. Bizim için kiracılarımızın tamamı eşittir. Böyle bir şey olamaz. Herkese aynı şekilde yaklaşır. Burada bir düzen var. Prensipte borçlanmaya her zaman olumlu yaklaşıyoruz. Belediye başkanları kendi döneminde borçlanmalı ama bunun takibi yapılmalıdır. Belediye binası borçlanma talep etmiştik ama hayır demiştiniz. Ama dünkü Ankara Büyükşehir Belediyesinin  700 milyon liralık borçlanmasına evet derken  Polatlı Belediyesinin borçlanmasına hayır diyorsunuz. Atatürk Caddesinin aydınlatılması TEDAŞ’ın görevi bizim böyle bir yetkimiz yok. Biz bunu olara bildirir ve takibini yaparız. Önümüzdeki sene  sorumluluğumuz olmadığı halde şehrin tamamıyla ilgili aydınlatma çalışması yapacağız .Sizin verdiğiniz bu önerge değiş kira bedelini söylemek. Bunun için kira durumunu ,belediye bütçesine bakılacak 1020 lira olsun diyerek bu iş çözülmez ne olsun diğerleri %20 mi artsın böyle iş mi olur. Adil olmak lazım” dedi.

Ovacık: “Yıldızkaya’nın üslubunda sıkıntı var”

Ovacık, Yıldızkaya şu soruyu sordu: “Polatlıdaki küçük esnafın sorunun Polatlı Belediyesi mi çözecek Ankara Büyükşehir Belediyesi. Polatlıdaki Kadın girişimcilerin bazılara Mansur Başkana mail ile ulaşmışlar bana bu talep Ankara Büyükşehir Belediyesinden geldi ve bu çok acı bir durum.

Ovacık : “Başkan önergemizi eleştiriyor ve hafife alıyor hiç hoş değil takdir meclisindir”

 Başkan önergemizi eleştiriyor ve hafife alıyor hiç hoş değil takdir meclisindir. Yıldızkaya’nın üslubunda sıkıntı var. Küçük esnaf perişan halde biz iyi niyetle önerge veriyoruz ama hiç hoş olmayan bir tavırla karşılıyoruz” diyerek Yıldızkaya’nın tavrından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Önergemizi düzeltiyorum Polatlıdaki tüm küçük esnafın kira artışların makul bir seviyede olmasını yapılandırılmasını öneriyorum “dedi.

Yıldızkaya : “Benim üslubunda bir şey yok”

Yıldızkaya ,Ovacık’ın konuşmasına yanıt vererek bu tribüne oynamaktır .Benim üslubunda bir şey yok. Siz eleştirilmez insanlar mısınız? Yaptığınız eleştiriler dozunda cevap alacaksınız. Polatlı Belediyesi bir zümreye göre hareket etmez. Neden bundan rahatsız oluyoruz.  Kadınlara o imkanı biz sağladık sembolik bir kira bedeli  1000 liralık bir kirayı ödeyemeyenler işletmecilik hatası yapıyorlar demektir” dedi.